شرکت حمل و نقل خلیج فارس ترابر

  • leftlayout Layout
  • rightlayout Layout
  • افزایش اندازه قلم
  • فونت پیشفرض
  • کاهش اندازه قلم
در بازار حمل‌ونقل بار، ریل و جاده‌ مکمل هم هستند نه رقیب هم PDF چاپ نامه الکترونیک

یک کارشناس حمل‌ونقل معتقد است متغیرهای اثرگذار بر عدم توان رقابت پایاپای کرایه حمل‌ونقل جاده‌ای و  ریلی هم از نوع درونی‌اند و هم از نوع بیرونی.

به گزارش تین‌نیوز، سبحان نظری در یک گروه تلگرامی با بیان این مطلب، اظهارداشت:  یک متغیر مهم بیرونی، هزینه سوخت دیزل است، که معتقدم به شدت در ایران ارزان است و باید زودتر به بالای هزار تومان برسد و پس از آن، به‌طور پلکانی، به مبالغ بالاتر هم رسانده شود ( دولت و مجلس، به اشتباه، نظام قیمت‌گذاری این کالا را به قیمت فوب خلیج فارس گره زده‌اند، که نباید می‌زدند و شایسته‌تر بود حتی قیمت سوخت را با اعمال درصدی مالیات، به منبع درآمد مناسبی برای دولت تبدیل می‌کردند).

نظری افزود: واهمه‌ دولت از آن است که با دست‌کاری تعجیلی این متغیر، دچار بحران اجتماعی شویم، که البته بدون تمهید، می‌شویم. مهم این است که تمهید داشته باشیم، اما نه از آن دسته تمهیداتی که هر اقدام اصلاح‌گرانه عمده و فوریتی را در بخش جاده‌ای، موکول می‌کند به توسعه مقدماتی شبکه ریلی. رویکرد این تمهید در بخش جاده‌ای، باید معطوف به خود بخش جاده‌ای باشد: نگاهی از جنس ارتقای سریع بهره‌وری.

وی خاطرنشان کرد: نکته‌ مهم دیگری که مدت‌هاست باید بر آن تأکید شود، این است که در بازار حمل‌ونقل بار بین‌شهری، دو بخش ریلی و جاده‌ای، بیش از آن که رقیب هم‌دیگر باشند، مکمل هم‌دیگرند.

به گفته این کارشناس حمل‌ونقل، متغیرهای بازار باید آن‌گونه تنظیم شوند که در مسافت‌های طولانی، مثلا طولانی‌تر از 500 کیلومتر، هزینه حمل ریلی یا حمل ترکیبی، به‌صرفه‌تر از هزینه‌های حمل جاده‌ای باشد.

وی تاکید کرد: این اتفاق، وقتی رخ می‌دهد که بهره‌وری بخش جاده‌ای، به‌قدری بالا رفته باشد که درآمد خوب یک کامیون، نه از گران‌فروشی، بلکه از پرکاری در یک بازار پایدار و مقتصد (اکونومیک) حاصل شود. وقتی این اتفاق رخ دهد، عمده‌پروری مطلوب بخش جاده‌ای نیز رخ می‌نمایاند.نظری خاطرنشان کرد: همچنین اگر حمل ترکیبی، موجه باشد، هر جا ایستگاه ریلی وجود دارد، به کمک جاده‌های «مکمل»، تا شعاع زیادی، به‌عنوان بازار تقاضای حمل ریلی محسوب می‌شود. با این عینک، شبکه ریلی ما خیلی کارآمدتر از وضع فعلی می‌شود و سهمش از مجموع تقاضای بازار حمل بار، بیشتر از اکنون.

 

منبع : تین نیوز

 

بازدید از سایت جدید(کلیک کنید)

www.pgtir.ir

تماس با شرکت حمل ونقل خلیج فارس ترابر

قبول حمل کالا به تمام نقاط ، مشاوره و سفارش خدمات
تلفن
55274040 - 021
6 و 55272425 - 021
فکس
55271871 - 021
موبایل
09122804444
09121022633
نشانی
تهران، جاده خاوران، جنب پمپ بنزین آزادگان


اخبار برگزیده