شرکت حمل و نقل خلیج فارس ترابر

  • leftlayout Layout
  • rightlayout Layout
  • افزایش اندازه قلم
  • فونت پیشفرض
  • کاهش اندازه قلم
جولان کامیون‌ها در خیابان PDF چاپ نامه الکترونیک

در فضای آرام خانه نشسته‌ای، ناگهان صدایی رعب‌آور و گوش خراش چنان آرامشت را بر هم می‌زند که در و دیوارهای خانه نیز به لرزه می‌افتد.


این داستانی است که به لطف رانندگان کامیون و خودروهای سنگین که حاشیه معابر و کوچه‌ها را به پارکینگ عمومی خود تبدیل کرده‌اند شبانه روز در حال تکرار بوده و مردم جهرم را کلافه کرده است.

با وجود تدابیر چند ساله مسئولان شهری در نصب تابلوهای تردد کامیون ممنوع در نقاط مختلف شهر و تصمیماتی برای جلوگیری از ورود این غول‌های آهنین به کوچه‌ها و خیابان‌ها توسط شورای فنی ترافیک شهرستان اما عدم رعایت و پایبندی به این قانون توسط کامیون‌داران و نبود سیاست‌های تشویقی و تنبیهی از سوی متولیان سبب شده تا مردم جهرم هر روز شاهد تکرار دوباره این داستان باشند. اتفاقی که علاوه بر سلب آسایش مردم و ایجاد ترافیک، تصادفات سهمگین و خطرات جانی و مالی بسیار را رقم زده است.

خودروهای سلب آسایش
یک شهروند جهرمی می‌گوید: در همسایگی ما پنج کامیون‌دار ساکن هستند که هر روز در ساعات ابتدایی صبح به ویژه در زمستان و روزهای سرد خودرو خود را برای مدت طولانی روشن کرده تا موتور آن به اصطلاح گرم شود.
«محمدرضا کارگرفرد» ادامه می‌دهد: آلودگی صوتی این خودروها که شب و روز نمی‌شناسند آسایش همسایگان را بر هم زده و برای آنها چاره‌ای جز تغییر مکان منزل و انتقال به نقطه دیگر شهر نمانده است.

وی با بیان این که رانندگان کامیون، کوچه‌ها و معابر شهر را ملک خود می‌دانند و حاضر نیستند این وسیله سنگین و غول پیکر را در پارکینگ‌ها قرار دهند، تاکید می‌کند: با وجود این که شهرداری مکانی را برای پارک کامیون‌ها قرار داده بود اما استقبال نکردن رانندگان از آن به تعطیلی پارکینگ منجر شد.
رانندگان کامیون، کوچه‌ها و معابر شهر را ملک خود می‌دانند و حاضر نیستند این وسیله سنگین و غول پیکر را در پارکینگ‌ها قرار دهند این شهروند با اشاره به این که گاهی اوقات شاهد توقف کامیون‌هایی هستیم که صاحب آن در منطقه یا محله دیگر زندگی می‌کند، می‌افزاید: زمین‌های رها شده در مناطق مختلف شهر به محل پارک کامیون‌ها تبدیل شده است.

وی با اشاره به این که کامیون‌ها حتی محل پارک سایر خودروها را اشغال می‌کنند از شهرداری تقاضا دارد نسبت به جلوگیری از ورود خودروهای سنگین به داخل شهر و پارک آنها در معابر و حاشیه کوچه و خیابان‌ها نظارت جدی داشته باشد.
به باور کارگرفرد تردد کامیون‌ها در خیابان‌های شهر جهرم امنیت و آسایش مردم را در خطر انداخته، به نحوی که شاهد سرعت بالای برخی از کامیون‌ها در خیابان‌های پر ترددی که با نصب تابلوهای رانندگی از ورود کامیون منع شده، هستیم.

وی معتقد است شهرداری باید با افزایش تعداد پارکینگ‌ها در ورودی‌های شهر جهرم و با نظارت جدی پلیس راهور از ورود وسائل نقلیه سنگین به سطح شهر جلوگیری کند.شورای فنی ترافیک شهرستان جهرم پس از اجرای نیمه تمام طرح خودداری از تردد خودروهای سنگین در خیابان‌های شهر در سال ۹۲ مصوبه‌ای را با هدف ساماندهی وسائل نقلیه سنگین در دهم اسفند ۹۳ می‌گذراند که به موجب آن شهرداری جهرم موظف به تامین پارکینگ، تهیه نقشه مناطق تردد ممنوع و اطلاع رسانی به مردم و پلیس راهور نیز مکلف به هدایت خودروها به محل در نظر گرفته شده برای پارک و برخورد با متخلفان می‌شوند.

طرحی که اجرایی نمی‌شود
مسئول حمل و نقل و ترافیک شهرداری جهرم می‌گوید: ورود وسائل نقلیه سنگین در سطح شهر سبب ایجاد آلودگی هوا، آلودگی صوتی، افزایش ترافیک و تصادف می‌شود.
مهدی ریاضی می‌افزاید: این معضل سال ۹۲ در شورای فنی ترافیک شهرستان جهرم مطرح و نتیجه آن اجرای طرح جلوگیری از تردد خودروهای سنگین در حوزه شهر با همکاری سایر ارگان‌های متولی می‌شود.

وی با اشاره به این که برای این منظور یک پارکینگ در ورودی شهر جهرم که اکنون به گمرک شهرستان تبدیل شده در نظر گرفته می‌شود، اضافه می‌کند: همچنین شهرداری نسبت به نصب تابلوهای عبور کامیون ممنوع در محدوده شهر و تهیه نقشه مناطق ممنوعه تردد به اطلاع رسانی در این زمینه اقدام می‌کند.

دبیر کمیته ترافیک شهرداری جهرم با اشاره به این که دستورالعمل اجرایی ممنوعیت تردد کامیون در سطح شهر با اطلاع رسانی گسترده در ۱۵ دی ماه ۹۲ اجرایی می‌شود، ادامه می‌دهد: این طرح در حالی پس از مدتی از اجرا شدن و به دلیل عدم استقبال کامیون‌داران متوقف می‌شود که بر اساس آن پلیس راهور برای موارد تخلف و اعمال قانون جریمه ۲۰۰ هزار ریالی را منظور می‌کند.
وی بیان می‌کند: با مصوبه شورای فنی ترافیک شهرستان جهرم این طرح مجدد در روزهای پایانی سال ۹۳ به اجرا در می‌آید و پلیس راهور موظف به هدایت این خودروها به پارکینگ المهدی(عج) در میدان خلیج فارس می‌شود که آن نیز پس از مدتی اجرا بی‌نتیجه می‌ماند.

بهانه‌ای برای اجرا نشدن طرح
ریاضی به دلیل عدم استقبال کامیون‌داران اشاره می‌کند و می‌گوید: دور بودن مکان در نظر گرفته شده برای پارک خودروهای سنگین از محل زندگی صاحبان خودروها و پرداخت هزینه حق پارکینگ مشکلاتی است که از طرف کامیون‌داران مطرح می‌شود.
وی ادامه می‌دهد: این در حالی است که شهرداری جهرم با کمک سازمان تاکسیرانی، پیش بینی ایجاد آژانس تاکسی تلفنی به صورت شبانه روز در محل پارکینگ اختصاص یافته برای کامیون‌ها نیز کرده بود.

دور بودن مکان در نظر گرفته شده برای پارک خودروهای سنگین از محل زندگی صاحبان خودروها و پرداخت هزینه حق پارکینگ مشکلاتی است که از طرف کامیون‌داران مطرح می‌شود ریاضی با اشاره به این که شهرداری تنها متولی جلوگیری از تردد خودروهای سنگین به شهر نیست، معتقد است برای این منظور باید سایر ارگان‌های متولی با همکاری یکدیگر دست به دست هم داده تا این مشکل بر طرف شود.

به اعتقاد مسئول حمل و نقل و ترافیک شهرداری جهرم، جریمه نقدی نمی‌تواند تنها راه حل کارساز در این مسئله باشد و برای این منظور سیاست‌های تشویقی و تنبیهی دیگری نیاز است.
ریاضی با بیان این که شهرداری به نوبه خود آنچه بر عهده‌اش بوده را انجام داده، خواهان مطرح شدن دوباره بحث ساماندهی وسائل نقلیه سنگین در شورای فنی ترافیک شهرستان است.

مسئول حمل و نقل و ترافیک شهرداری جهرم همچنین به تاثیر فرهنگ‌سازی در اجرای طرح ساماندهی خودروهای سنگین تاکید و اظهار می‌کند: بررسی نقاط ضعف و ارائه کار کارشناسی در اجرای دوباره این طرح ضرورت دارد.
وی که اعتقاد دارد باید از ابزارهای قوی‌تر برای کاهش تخلفات استفاده شود، عنوان می‌کند: نظارت تصویری با دوربین‌هایی که در ورودی‌ها نصب می‌شود، می‌تواند عاملی برای جلوگیری از ورود کامیون‌ها و سایر وسائل نقلیه سنگین به داخل شهر شود.

 

 

بازدید از سایت جدید(کلیک کنید)

www.pgtir.ir

تماس با شرکت حمل ونقل خلیج فارس ترابر

قبول حمل کالا به تمام نقاط ، مشاوره و سفارش خدمات
تلفن
55274040 - 021
6 و 55272425 - 021
فکس
55271871 - 021
موبایل
09122804444
09121022633
نشانی
تهران، جاده خاوران، جنب پمپ بنزین آزادگان


اخبار برگزیده