شرکت حمل و نقل خلیج فارس ترابر

  • leftlayout Layout
  • rightlayout Layout
  • افزایش اندازه قلم
  • فونت پیشفرض
  • کاهش اندازه قلم
پرحجم‌ترین ترافیک تاریخ شهرنشینی تهران PDF چاپ نامه الکترونیک

هادی عیار: نیامدنش این روزها یک درد است و آمدنش هزار درد. برف و باران را می‌گویم.

چند هفته بود که بیشتر از مردم، مسئولان شهرداری دست به دعا برای آمدن باران نشسته بودند تا دیگر هجمه فشار عمومی برای آلودگی تهران را احساس نکنند. اگر روزگاری کشاورزانی که از شیوه‌های مدرن کشاورزی استفاده می‌کردند، کشاورزان سنتی را مذمت می‌کردند که برای رزق و روزی یک سالشان باید دست به دعا و رو به اسمان منتظر بمانند امروز این مذمت شامل حال مسئولان نیز شده است. مسئولانی که سال‌هاست تنها پاسخگویی‌شان در قبال آلودگی هوا «انشالله باران می‌آید» است، با رهایی از بحران آلودگی فی‌الفور با قفل شدن شریان‌های جاده‌ای شهر روبرو می‌شوند.

به گزارش خبرنگار تین‌نیوز، پس از هفته‌ها چشم‌انتظاری تهران برای بارش برف و باران به‌عنوان تنها راه خلاصی از آلودگی بیش‌ازحد مجاز، سرانجام دیروز در آخرین صبح آبان ماه و یک روز زودتر از پیش‌بینی کارشناسان هواشناسی تهرانی‌ها با بارش برف و باران از شر آلودگی هوای شهرشان خلاص شدند. صبح امروز و درحالی‌که هنوز شیرینی این رفع مشکل شهری به مدد آسمان به مذاق مردم تهران ننشسته بود، معضل چندین ساله دیگری مذاق آن‌هارا تلخ کرد.

قفل شدن شریان‌های حیاتی شهر تهران مشکلی است که چندین سال است پس از هر بارش باران از سوی مردم و رسانه‌ها به شهرداری تهران گوشزد می‌شود. چند روز سروصدایی در خصوص آن بلند می‌شود وسپس به فراموشی سپرده می‌شود تا نوبت به بارانی دیگر و ترافیک سنگین دیگری شود. صبح امروز نیز مانند همه این چند ساله پس از بارش باران و برف پاییزی راه‌های تهران با ترافیک سنگینی و به گفته بسیاری از مردم یکی از پرحجم‌ترین ترافیک‌ها در تاریخ شهرنشینی تهران روبرو بود. گزارش شده است که بزرگراه‌های همت، رسالت، چمران، یادگار امام،‌ نیایش و مدرس ترافیک سنگینی دارند.

برخی از کارشناسان دلیل این ترافیک غیر منتظره شهر را غیرمنتظره بودن بارش دیروز می‌دانند. پیش‌بینی هواشناسی بارش برف و باران از صبح امروز بود درحالی‌که سامانه جوی از دیروز وارد تهران شده بود. برخی دیگر اما این مشکل را به دلیل گسیل بسیاری از خدمات انسانی و ابزاری شهر تهران به مرزهای کشور برای ایام اربعین می‌دانند و معتقدند که شهر تهران خالی از خدمات لازم برای مدیریت ترافیک پس از بارش شده است.

«بارش برف و باران» و «آب‌گرفتگی و لغزندگی معابر» دو مشکل این سال‌های تهران

بسیاری اما این مشکل را جدای از دلایل خاص اکنون و مربوط به عملکرد نامناسب این سال‌های شهرداری تهران می‌دانند. در همین خصوص اقبال شاکری، رئیس کمیته عمران شورای شهر تهران از نبود آمادگی برای مدیریت بارش برف و باران در تهران گلایه کرد. شاکری با اشاره به بارش برف و باران و ترافیک شدید در معابر مرکزی و شمالی پایتخت گفت: بعد از مدت‌ها نعمت الهی برف و باران بر سر مردم شهر بارید و لطف خدا شامل حال مردم پایتخت‌نشین شد؛ اما متأسفانه باز هم واقعیت جوی با پیش‌بینی‌های سازمان هواشناسی فاصله داشت به گونه‌ای که هواشناسی اعلام کرده بود که از دوشنبه (امروز) شاهد بارش برف و باران شدید در تهران خواهیم بود، این در حالی است که از صبح روز گذشته (یکشنبه) شاهد بارش باران در تهران و برف در مناطق شمالی پایتخت بوده‌ایم.

وی با بیان اینکه هواشناسی بارها در تعیین وضعیت جوی پایتخت خطاهایی داشته که باید دقت نظر بیشتری در پیش‌بینی داشته باشد، گفت: با این حال امروز صبح شاهد ترافیک سنگین در معابر مرکزی و شمالی تهران بوده‌ایم. به گونه‌ای که پس از بررسی‌ها مشخص شد از اتوبان نیایش به بالا شاهد ترافیک سنگین در پایتخت بوده‌ایم. کم بودن آمادگی مقابله با بارش برف و عدم شن و نمک‌پاشی مناسب تردد و عبور و مرور خودروها را سخت و باعث افزایش ترافیک شده است. متأسفانه ترافیک شدید باعث دیر رسیدن کارمندان، دانش آموزان و ... به محل‌های مورد نظرشان شد و موجبات نارضایتی شهروندان را فراهم کرده است.

شاکری با بیان اینکه متأسفانه آمادگی لازم آن‌گونه که باید وجود نداشت و باران و برف مدیریت شهر را غافلگیر کرده است، ادامه داد: ما همیشه به دنبال حوادث هستیم اما باید با پیش‌بینی‌های لازم بتوانیم اتفاقات را مدیریت کنیم. در تهران دو موضوع بارش برف و باران و همچنین آب‌گرفتگی و لغزندگی معابر همواره در پاییز و زمستان مشکلات ترافیکی ایجاد می‌کند. باید مسئولان شهر برای حل این دو معضل همیشگی که در فصل‌های پربارش گریبان شهر را می‌گیرند چاره‌ای اساسی بیندیشند. معاونت حمل‌ونقل و ترافیک و همچنین سازمان تاکسیرانی باید برای این روزها چاره‌ای جدی باندیشند و با نظارتی دقیق‌تر سبب شوند که رانندگان تاکسی به وظایف خود بهتر از پیش عمل کنند.

یخ‌زدگی معابر دلیل ترافیک سنگین تهران

در همین زمینه سرهنگ حسن عابدی با اشاره به ترافیک صبحگاهی در برخی معابر بزرگراهی شمال شهر تهران گفت: صبح امروز به دنبال یخ‌زدگی چند نقطه از معابر بزرگراهی شمال شهر، متأسفانه شاهد ترافیک سنگین در برخی از این معابر بودیم و این در حالی است که هم‌زمانی یخ‌زدگی معابر بزرگراه شمال پایتخت و اتمام تعطیلات، ترافیک صبحگاهی در این معابر را دو چندان کرد. متأسفانه یخ‌زدگی بزرگراه در نقاطی از جمله حدفاصل بزرگراه چمران و تونل کردستان در بزرگراه نیایش، یخ‌زدگی بخشی از بزرگراه چمران در جنوب سئول و یخ‌زدگی هر دو مسیر شمال و جنوب بزرگراه یادگار در محدوده کوهستان و چند رمپ و لوپ در برخی بزرگراه‌های دیگر باعث شد تا تردد خودروها در این معابر با کندی روبرو شود.

به گفته وی در حال حاضر بر اساس تصاویر دوربین‌های نظارتی و گزارش عوامل پلیس در سطح شهر شاهد بازگشایی نسبی ترافیک بزرگراهی هستیم که علی‌رغم نمک‌پاشی‌های انجام شده به دلیل یخ‌زدگی معابر بزرگراه‌های پایتخت، عبور و مرور در آن‌ها با کندی انجام می‌شد.

جانشین رئیس پلیس راهور تهران بزرگ در پایان خاطرنشان کرد: عوامل پلیس راهور با حضور در نقاط پرترافیک بزرگراهی به دنبال روان‌سازی این معابر هستند و تا روان شدن کامل ترافیک در این نقاط حضور خواهند داشت.

بر همین اساس باید دید این بار هم مسئولان شهری برای حل این معضل شهری نیز همچون آلودگی منتظر نزولات آسمانی هستند یا همچون دیگر سال‌ها آن را به دست فراموشی می‌سپارند تا بارشی دیگر و ترافیکی دیگر. نقشه زیر آخرین وضعیت ترافیک تهران را نشان می‌دهد؛

 

 

بازدید از سایت جدید(کلیک کنید)

www.pgtir.ir

تماس با شرکت حمل ونقل خلیج فارس ترابر

قبول حمل کالا به تمام نقاط ، مشاوره و سفارش خدمات
تلفن
55274040 - 021
6 و 55272425 - 021
فکس
55271871 - 021
موبایل
09122804444
09121022633
نشانی
تهران، جاده خاوران، جنب پمپ بنزین آزادگان


اخبار برگزیده

آخرین اخبار