شرکت حمل و نقل خلیج فارس ترابر

  • leftlayout Layout
  • rightlayout Layout
  • افزایش اندازه قلم
  • فونت پیشفرض
  • کاهش اندازه قلم
ساماندهی انحصارات در چرخه حمل کالا PDF چاپ نامه الکترونیک

ساماندهی انحصارات در چرخه حمل کالا تین نیوز | تمرکز بیش از 90 درصد جابه‌جایی مسافر و حمل کالا از طریق ناوگان جاده‌ای، یکی از موارد قابل توجه در چرخه حمل و نقل کشورمان به شمار می‌آید که نمی‌توان به سادگی از نقش این بخش در چرخه اقتصادی گذشت.
براین اساس سالانه بیش از 500میلیون تن کالا توسط ناوگان جاده‌ای در داخل کشور حمل می‌شود. با توجه به این موضوع به عنوان نمونه در زمان اجرای قانون هدفمندسازی یارانه‌ها نیز فعالان حمل و نقل جاده‌ای تعامل مطلوبی با مسئولان داشتند که باید این مساعدت در راستای تحقق اهداف ملی مدنظر گرفته شود. این مسائل در حالی مطرح می‌شود که حمایت منطقی از فعالان این بخش می‌تواند علاوه بر ارتقای شرایط اقتصادی فعالان حمل و نقلی، بستر مناسبی را برای توسعه پایدار حمل و نقل جاده‌ای فراهم سازد.

تعدیل نرخ قطعات یدکی
حسین احمدی‌زاده رئیس کانون انجمن صنفی کارفرمایان شرکت‌های حمل‌ونقل کالا افزود: طبق هدفگذاری‌ها در مسیر هدفمندسازی یارانه‌ها قرار بود قطعات یدکی، لاستیک و روغن با نرخ‌های کنترل‌ شده در اختیار رانندگان قرار گیرد و راننده‌ها با افزایش قیمت چندانی مواجه نباشند، اما هیچ‌کدام از این اهداف محقق نشد و در حال حاضر نرخ لاستیک و قطعات یدکی خودرو چندین برابر شده و با حدود 500 درصد افزایش مواجه است.احمدی‌زاده اعلام کرد: براین اساس باید تدابیر عملیاتی برای تعدیل نرخ قطعات یدکی و یا اختصاص یارانه‌ به بخش حمل و نقل عمومی جاده‌ای مدنظر مسئولان آتی قرار گیرد.

شفاف‌سازی ارائه تسهیلات
وی با اشاره به مشکلات پیش روی رانندگان، احداث شرکت‌های حمل و نقل شبه‌ دولتی را یکی از معضلات در توسعه حمل و نقل خصوصی دانست و گفت: اگرچه مسئولان برای نوسازی ناوگان، واردات کامیون‌ها را در راستای حمایت از بخش خصوصی مطرح کردند، اما آیا این کامیون‌ها به بخش خصوصی واقعاً داده شد و یا سازمان‌های شبه‌دولتی صاحب این کامیون‌ها شدند؟ وی ادامه داد: اگرچه بودجه‌ای در اختیار ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت برای نوسازی ناوگان حمل کالای جاده‌ای بود اما تاکنون به صورت شفاف مسئولان امر از روند اختصاصی این منابع گزارشی ارائه نکرده‌اند.

ساماندهی مجوزهای تأسیس
رئیس کانون انجمن صنفی شرکت‌های حمل‌ و‌ نقل کالا افزود: هم‌اکنون هر سازمان و ارگان دولتی یک شرکت توانمند حمل و نقلی احداث کرده‌‌ و همه بارها را جذب می‌کند که همین امر موجبات بیکاری دیگر راننده‌ها را فراهم کرده است.احمدی‌زاده افزود: حتی به تمامی کارخانجات هم مجوز داده‌ شده در صورت دلخواه، شرکت حمل و نقلی احداث کنند. احمدی‌زاده اضافه کرد: بنابراین علاوه بر زیان‌هایی که از تشکیل شرکت‌های شبه‌دولتی به بخش به طور کامل خصوصی حمل و نقل وارد می‌شود، ‌جذب همه بارهای‌ استان و دریافت تسهیلات خرید کامیون هم به شبه دولتی‌ها، ضربه‌ای دیگر به بخش خصوصی است و در واقع این نیمه‌دولتی‌ها منجر به تضعیف شرکت‌های حمل و نقل در شهرستان‌ها و تهران می‌شوند.

رفع انحصار در واردات کامیون
احمدی‌زاده با اشاره به عدم توجه برای نوسازی ناوگان کامیونی و انحصاری بودن واردات کامیون‌ها با برند‌ها و مارک‌های خاص، یادآور شد: باید پذیرفت که در شرایط کنونی واردات کامیون برای بخش خصوصی واقعی غیرممکن است. این در حالی است که کارخانه‌های شبه‌دولتی علاوه بر دریافت تمامی مزایا، خود واردکننده کامیون با برندهای خاص هستند. البته در این روند به طور انحصاری چند کامیون چینی وارد می‌کنند و تأکید دارند که باید همین کامیون‌ها خریداری شود، براین اساس بخش خصوصی هم که دستش به جایی بند نیست، مجبور است همین کامیون‌های بی‌کیفیت را خریداری کند.

بهبود مسائل مالیاتی
احمدی‌زاده تصریح کرد: به عنوان نمونه یکی از ضوابط تأسیس شرکت حمل و نقلی، وجود کامیون‌های ملکی به نام شرکت است، اما از آن طرف سازمان امور مالیاتی دو نوع مالیات هم از درآمد کامیون و هم از درآمد شرکت دریافت می‌‌کند. رئیس کانون انجمن صنفی شرکت‌های حمل‌ و‌ نقل کالا گفت: در کشورهای خارجی کامیون‌های نو از پرداخت مالیات و عوارض تا مدتی معاف هستند، زیرا در راستای تشویق خارج‌سازی کامیون فرسوده، این مشوق‌ها ایجاد می‌شود. احمدی‌زاده افزود: البته در ایران آن هایی که کامیون‌های نو دارند، عوارض و مالیات بیشتری پرداخت می‌کنند، ولی دارندگان کامیون‌های فرسوده، هر سال درصدی از مالیاتشان کاهش می‌یابد؛ در واقع شاید به مزاح بتوان گفت «‌ تشویق می‌شوند که کامیون فرسوده خود را نگه دارند». رئیس هیات مدیره کانون انجمن‌های صنفی کارفرمایان مؤسسات و شرکت‌های حمل و نقل داخلی و کالای کشور تعادل در چرخه حمل کالا، ساماندهی کاهش ترددهای یکسر خالی کامیون‌ها و احیای شرکت محوری در حمل و نقل کالا را از دیگر موارد مدنظر مسئولان آینده حمل و نقل کشورمان برشمرد.

 

بازدید از سایت جدید(کلیک کنید)

www.pgtir.ir

تماس با شرکت حمل ونقل خلیج فارس ترابر

قبول حمل کالا به تمام نقاط ، مشاوره و سفارش خدمات
تلفن
55274040 - 021
6 و 55272425 - 021
فکس
55271871 - 021
موبایل
09122804444
09121022633
نشانی
تهران، جاده خاوران، جنب پمپ بنزین آزادگان


اخبار برگزیده