شرکت حمل و نقل خلیج فارس ترابر

  • leftlayout Layout
  • rightlayout Layout
  • افزایش اندازه قلم
  • فونت پیشفرض
  • کاهش اندازه قلم
مقررات تجاری ایران پس از« برجام» چه باشد؟ PDF چاپ نامه الکترونیک

مقررات تجاری ایران پس از« برجام» چه باشد؟

تین نیوز | « ایران برای خارجی‌ها جذاب است»؛ این جمله بسیاری از کارشناسان و مسئولان دولتی و خصوصی است که البته تمام و کمال هم بر حقیقت استوار است.


حقیقتی که روشن می‌کند ایران در این سال‌های تحریم از بسیاری از بازارهای بین‌المللی دور بود، این در حالی است که نه‌تنها ایران بلکه دیگر کشورها نیز حال خوشی از این ماجرا نداشتند؛ کشورهایی مانند ایتالیا یا آلمان که روزگاری شریک نخست تجاری ایران بودند و در شرایط بسته و محدودیت‌ها عقب رانده شدند. اکنون با شرایط پیش آمده بین‌المللی در فضای اقتصادی و سیاسی ایران باید از ظرفیت‌ها به نحو احسن استفاده کرد تا در نهایت نتایج خوبی حاصل شود. حالا این پرسش به میان است که با اجرایی شدن برجام تجارت ایران چه تغییراتی خواهد کرد و نیاز به تغییر در کدام قوانین تجاری است؟

به عقیده رییس کمیسیون تسهیل تجارت و توسعه صادرات اتاق بازرگانی تهران، اصلاح میزان تعرفه‌ها و کاهش طبقات آنها، ضرورت پیوستن به سازمان تجارت جهانی و توسعه تعرفه‌های ترجیحی با کشورهای دیگر از جمله ضرورت‌هایی است که باید در دوران حساس کنونی برای تحقق آن تلاش کرد.

اقتصادی شفاف و بدون محدودیت
محمد لاهوتی، رییس کنفدراسیون صادرات با تاکید براینکه باید برای هر امری برنامه‌ریزی مدونی داشت، اظهار کرد: صادرات غیرنفتی به‌عنوان مهم‌ترین عامل تاثیرگذار در خروج از رکود به‌طور مستقیم به سیاست خارجی مرتبط است و به‌طور قطع لغو تحریم‌ها و اجرای برجام می‌تواند منجر به رونق و گسترش این عامل تجاری شود. وی به صمت گفت: رفع تحریم‌ها به‌طور قطع شرایط اقتصادی را با مشکلاتی روبه‌رو می‌کند که باید برای آنها راهکارهایی اندیشید. ممنوعیت و محدودیت در تجارت خارجی معنا ندارد و باید به سمت اقتصادی شفاف و آزاد حرکت کنیم. این در حالی است که در گذشته و تا حدودی هم‌اکنون نیز تاجران با مشکلات اینچنینی مواجهند و مانعی بر سر راه خود می‌بینند. لاهوتی ادامه داد: زمانی شاهد رونق و افزایش تجارت به‌ویژه صادرات خواهیم بود که قوانین ثابتی داشته باشیم، شاید برخی قوانین در کوتاه‌مدت برای تاجران مثبت باشد اما در طولانی‌مدت به ضرر آنهاست و این در حالی است که باید برنامه‌هایی وجود داشته باشد که بتوان براساس آن برای طولانی مدت برنامه‌ریزی کرد.

دولت در حق واحدهای اقتصادی پدری کند
عضو کمیسیون حمل‌ونقل، لجستیک و گمرک اتاق بازرگانی ایران اظهار کرد: در اینکه ایران برای سرمایه‌گذاران خارجی جذاب است، شکی نیست اما این مهم به تنهایی کافی نیست. مجتبی بهاروند در گفت‌وگو با صمت تصریح کرد: سرمایه‌گذار خارجی در کشوری سرمایه‌گذاری می‌کند که زیرساخت مناسبی داشته باشد ضمن اینکه قوانین و مقررات بسیار ساده‌ای را می‌طلبد. اگر قوانین سخت و پیچیده باشد به‌طور قطع سرمایه‌گذار تمایلی برای حضور در آن بازار ندارد. وی با اشاره به اینکه قوانین ایران نیز درحال‌حاضر پیچیدگی‌های خاص خود را دارد، ادامه داد: در بخش گمرک و حمل‌ونقل قوانین سخت‌تر است و روز به روز به جای اینکه ساده‌تر و روان‌تر شود مشکل‌تر شده است. رییس هیات‌مدیره انجمن شرکت‌های حمل‌ونقل بین‌المللی مشهد با بیان اینکه ناوگان حمل‌ونقل ایران بسیار فرسوده است، اظهار کرد: این بخش جزو مواردی است که منجر به عقب‌نشینی سرمایه‌گذاران خارجی می‌شود بنابراین بهتر است تلاش برای خصوصی‌سازی را بیشتر کنیم و این حوزه را هم به بخش خصوصی واگذار کنیم. به گفته بهاروند، دولت باید در حق واحدهای اقتصادی پدری کند نه اینکه متصدی امور باشد. در این صورت سرمایه‌گذاران خارجی وارد بازار ایران می‌شوند و رونق را شاهد خواهیم بود. ضمن اینکه با نوسازی ناوگان به طور قطع اشتغالزایی بسیاری نیز انجام می‌شود.

سرمایه‌گذار ثبات اقتصادی می‌خواهد
رییس کمیسیون سرمایه‌گذاری اتاق بازرگانی ایران معتقد است در دوران پساتحریم اگر نتوانیم ثبات اقتصادی را در کشور حاکم کنیم و اعتماد را به وجود آوریم، در جذب سرمایه‌گذاران خارجی موفق نخواهیم بود و تعداد سرمایه‌گذارانی که به ایران خواهند آمد، مثل همیشه خیلی کم و حتی ناچیز خواهد بود. فریال مستوفی با اشاره به اینکه براساس گفته مسئولان به زودی شاهد لغو تحریم‌ها خواهیم بود، به خبرنگار اتاق بازرگانی تهران می‌گوید: در ماه‌های گذشته، سرمایه‌گذاران برای بازدید از فرصت‌های ایران به کشورما سفر کردند و تاکنون هیچ‌گونه سرمایه‌گذاری انجام و هیچ قراردادی امضا نشده که البته طبیعی هم هست زیرا سرمایه‌گذاری کاری زمان‌بر است و به نظرم چون ایران ظرفیت بالایی دارد، اگر بتوانیم محیط امنی برای سرمایه‌گذاران به وجود آوریم، به‌طور قطع می‌توانیم جذب سرمایه‌گذاری کنیم. وی در پاسخ به اینکه چه‌تعداد از افرادی که در ماه‌های گذشته به ایران سفر کرده‌اند به دنبال سرمایه‌گذاری مستقیم و تولید کالا در ایران و چه‌تعداد به دنبال بازار برای فروش کالاهایشان هستند، می‌گوید: نمی‌توان آمار دقیقی ارائه کرد اما طبیعی و مسلم است که بخش زیادی از این افراد به دنبال بازار ایران برای فروش کالاهای خود هستند اما در این بین باید شرکت‌های ایرانی و مسئولان زرنگ باشند و بتوانند آنها را برای سرمایه‌گذاری متقاعد کنند. عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران با اشاره به اینکه شرکت‌های خارجی تشنه داشتن اطلاعات از ایران و سرمایه‌گذاری در ایران هستند، می‌گوید: چند روز پیش در همایشی با عنوان جاده ابریشم شرکت کردم که در آن نمایندگان تمام کشورهای قرار گرفته در جاده ابریشم حضور داشتند، مانند ترکیه، قزاقستان، چین و... اما برای حاضران پنل ایران بیشترین جذابیت را داشت و سوالات زیادی هم از ما درباره ایران و شرایط سرمایه‌گذاری در کشورمان شد که این خود نشان‌دهنده جذابیت ایران در شرایط کنونی برای سرمایه‌گذاران خارجی است اما اینکه ما چقدر در آینده در جذب سرمایه‌گذار موفق باشیم به واقع به عملکردخودمان و ایجاد فضای امن برای سرمایه‌گذاری وابسته است.

اصلاح قوانین دوران تحریم برای پساتحریم
در شرایط فعلی تاجران باید زیرکی لازم را برای کشف سلیقه‌های مختلف و بازارگردانی صحیح در امر صادرات داشته باشند. این نظر عضو هیات‌رییسه اتاق بازرگانی تهران است که می‌گوید: اگر بخواهیم نگاه جدیدی در عرصه تجارت داشته باشیم باید هماهنگی لازم با شرایط جدید را ایجاد کنیم و حذف قوانین بازدارنده را در اولویت قرار دهیم تا بتوانیم راه را برای ورود سرمایه‌گذاران خارجی و سرمایه‌گذاری تولیدکنندگان داخلی در کشورهای دیگر باز کنیم. فاطمه مقیمی در گفت‌وگو با سایت خبری تحلیلی تجارت بین‌الملل (اگزیم‌نیوز) افزود: نمی‌توان جزئیات دستورالعمل‌هایی که در زمان تحریم اجرا می‌شد را نادیده گرفت، بلکه باید متناسب با شرایط جدید، قوانین دست و پا گیر را تغییر داد. وی گفت: تعدد قوانین باعث سردرگمی در بخشی از حوزه‌ها شده است. زمانی که صحبت از رفع موانع می‌شود ابتدا باید نگاهی به دستورالعمل‌های کرد تا راهگشا یا دست و پاگیر بودن آنها را تشخیص داد، در برخی موارد تعدد قوانین باعث سردرگمی فعالان این حوزه شده به‌طوری که باید مراحل بسیار پیچیده‌ای سپری کرده تا در نهایت فعالیت ابتدایی خود را آغاز کنند. مقیمی تصریح کرد: برای توسعه و رشد اقتصاد در کشور باید تسهیلات لازم در همه زمینه‌ها در نظر گرفته شود، در غیراین صورت به همین روش می‌توان ادامه داد. این عضو اتاق بازرگانی درباره آینده بازرگانی کشور تصریح کرد: با اجرایی شدن برجام می‌توان آینده روشنی را برای این حوزه ترسیم کرد، اگر با برنامه‌ریزی به استقبال توسعه تجارت برویم می‌توانیم در مدت زمان تعریف شده نتیجه مطلوبی به‌دست آوریم هرچند که باید آیین‌نامه‌های تسهیلاتی برای بازرگانی تدوین شود، اما تاجران می‌توانند با نگاه جدید فعالیت خود را ادامه دهند.

 

 

بازدید از سایت جدید(کلیک کنید)

www.pgtir.ir

تماس با شرکت حمل ونقل خلیج فارس ترابر

قبول حمل کالا به تمام نقاط ، مشاوره و سفارش خدمات
تلفن
55274040 - 021
6 و 55272425 - 021
فکس
55271871 - 021
موبایل
09122804444
09121022633
نشانی
تهران، جاده خاوران، جنب پمپ بنزین آزادگان


اخبار برگزیده