شرکت حمل و نقل خلیج فارس ترابر

  • leftlayout Layout
  • rightlayout Layout
  • افزایش اندازه قلم
  • فونت پیشفرض
  • کاهش اندازه قلم
زیادی ساکت است؛ برای قانون‌گذاران سر و صدا کنید PDF چاپ نامه الکترونیک

زیادی ساکت است؛ برای قانون‌گذاران سر و صدا کنید

تین نیوز | قانون‌گذاران امریکایی در حیطه وسایل نقلیه و حمل‌ونقل که مشغول تنظیم و تدوین مقررات جدیدی ویژه اتومبیل‌های الکتریکی و هیبریدی (هیدروژن‌سوز) هستند، این روزها با مشکل جدیدی دست و پنجه نرم می‌کنند که در عین عجیب بودن، جالب نیز است.


مشکل متولیان تنظیم مقررات ترافیک وسایل نقلیه امریکا در حال حاضر بی‌سروصدا بودن بیش از حد این خودروهاست و این مشکل از نگاه قانون‌گذاران، در صورت کم‌توجهی و نادیده گرفته شدن در مقررات عبور و مرور و ترافیک شهری و جاده‌ای این کشور بدون‌تردید می‌تواند عواقب و خسارت‌های سنگینی به دنبال داشته باشد. نگرانی اصلی این قانون‌گذاران و همچنین گروهی از کارشناسان صاحب‌نظر در حوزه ترافیک شهری،‌ ترس از وقوع تصادفات احتمالی این خودروهای بی‌سروصدا با دوچرخه‌سواران در حال تردد در معابر و مسیرهای شهری و همچنین برخورد با عابران پیاده‌ای است که قصد عبور از عرض خیابان‌ها را دارند به‌ویژه عابران پیاده‌ای که دچار مشکلاتی نظیر کم‌بینایی (یا نابینایی) هستند.

این گروه تصریح کرده‌اند که نگرانی آنها ازبین نخواهد رفت، مگر اینکه خودروهای برقی و هیبریدی مورد نظر به یک سیستم ویژه تولیدکننده سروصدا و پارازیت مصنوعی مجهز شود تا هنگام مواجهه با مواردی که مثال زده شد، بتوان افراد نامبرده را از نزدیک شدن خودرو به آنها و نیز بروز خطرات احتمالی مطلع کرد. اداره ملی ایمنی تردد و ترافیک بزرگراه‌های امریکا تخمین‌زده است که احتمال درگیر شدن در سوانح مربوط به تصادف با عابران پیاده برای اتومبیل‌های هیبریدی (هیدروژن‌سوز) در مقایسه با اتومبیل‌های معمولی و بنزین‌سوز ۱۹ درصد بیشتر خواهد بود. مسئولان امر در اداره تنظیم مقررات ایمنی اتومبیل‌ها ـ که نهاد متولی تدوین و نگارش مقررات جدید برای اتومبیل‌های برقی و هیدروژنی است ـ‌خاطرنشان کرده‌اند که در صورت پذیرفته شدن قوانین پیشنهادی آنها و تصویب و اجرای آن، در هر سال حداقل ۲۸۰۰ نفر کمتر دچار سوانح و حوادث رانندگی و جراحت‌های احتمالی ناشی از این تصادفات خواهند شد.

آخرین آمار رسمی موجود در این زمینه حاکی از آن است که در امریکا سالانه به‌طور میانگین حدود ۱۲۵ هزار تصادف ترافیکی منجر به جراحت و مصدومیت سرنشینان خودروها یا عابران پیاده روی می‌دهد. با وجود همه دلایل و شواهد موجود، قانون‌گذاران در حال حاضر مجبور به انتظار کشیدن هستند و این انتظار حداقل تا مارس سال آینده طول می‌کشد زیرا هم‌اکنون لایحه‌ای در دولت امریکا در دست بررسی قرار دارد که از سال ۲۰۱۳م در کابینه این کشور مطرح شده و براساس برنامه‌های اعلام شده، قرار است بررسی آن تا مارس ۲۰۱۶ به اتمام برسد و نتیجه نهایی اعلام شود. بخشی از این لایحه مربوط به خودروهای بی‌صدا بود و در آن پیشنهاد شده در خودروهای هیبریدی و الکتریکی که با سرعت پایین حرکت می‌کنند، تمهیداتی برای ایجاد سروصدا اندیشیده شود.

در این مقررات پیشنهادی که منتظر پاسخ مثبت دولت است، به خودروسازان مطرح تولیدکننده اتومبیل‌های هیبریدی و برقی شامل تسلا، جنرال‌موتورز، فورد و تویوتا تکلیف شده که یک دستگاه هشدار دهنده صوتی خودکار را به‌گونه‌ای در این ۲نوع خودروی تولیدی خود تعبیه کنند تا در صورت کاهش سرعت این خودروها به محدوده ۱۸ مایل (۳۰ کیلومتر) در ساعت و کمتر از آن، (به دلیل آنکه اتومبیل‌های موردنظر هنگام حرکت با سرعت پایین، کوچکترین صدایی تولید نمی‌کنند) در صورت نزدیک شدن بیش از حد به عابران پیاده و دوچرخه‌سواران، سیستم هشداردهنده صوتی طراحی شده به صورت خودکار روشن شده و با ایجاد نوعی صدای هشداردهنده (پارازیت مانند) افراد در معرض خطر تصادف را مطلع کند.

براساس جزئیات مندرج در مقررات ترافیکی جدید، سیستم هشداردهنده صوتی خودکار باید در تمام اتومبیل‌های الکتریکی، هیبریدی، SUVها (اتومبیل‌ها و دیگر وسایل نقلیه ورزشی و تفریحی)، کامیون‌ها، اتوبوس‌ها و موتورسیکلت‌ها نصب و به‌کار گرفته شود. خودروسازان اما از بعضی جهت‌ها درباره این دستگاه‌های هشداردهنده صوتی نگران هستند و یکی ۲ مشکل احتمالی را مطرح کرده‌اند، ازجمله اینکه به عقیده آنها، صدای پارازیت مانندی که این دستگاه‌ها تولید خواهند کرد، دارای اصواتی بسیار بلند بوده و وضعیت نامناسبی را برای افراد پیاده پیرامون خودرو به وجود خواهد آورد.

مدیران شرکت‌های تولیدکننده خودرو همچنین به درخواست دیگرشان که جزو موارد پیشنهادی در قوانین در دست بررسی دولت است ـ یعنی روشن شدن سیستم یاد شده فقط هنگام حرکت خودروها در سرعت‌های پایین ـ تاکید زیادی دارند. مقررات جدید ترافیکی در شرف تصویب، در اصل پیش از آغاز ۲۰۱۰ میلادی از سوی اداره ملی ایمنی ترافیک «NHTSA» به کنگره امریکا تقدیم و به سرعت رای مثبت لازم را از کنگره دریافت کرد و قرار بود این قوانین جدید تا ژانویه ۲۰۱۴ در دولت این کشور نیز نهایی شود. اما خودروسازان با ارائه درخواستی جمعی از کابینه اوباما خواستند تصویب نهایی آن را حداقل برای ۱۸ ماه به تعویق بیندازند تا در این فاصله شرکت‌های خودروساز فرصت طراحی، ساخت و امکان نصب این سیستم هشداردهنده روی اتومبیل‌های برقی و هیبریدی تولیدی‌شان را پیدا کنند. پیش از این مارک روز کیند در ژوئیه سال‌جاری اعلام کرده بود قوانین اصلاح شده جدید حداکثر تا نوامبر نهایی خواهد شد.

 

 

بازدید از سایت جدید(کلیک کنید)

www.pgtir.ir

تماس با شرکت حمل ونقل خلیج فارس ترابر

قبول حمل کالا به تمام نقاط ، مشاوره و سفارش خدمات
تلفن
55274040 - 021
6 و 55272425 - 021
فکس
55271871 - 021
موبایل
09122804444
09121022633
نشانی
تهران، جاده خاوران، جنب پمپ بنزین آزادگان


اخبار برگزیده