شرکت حمل و نقل خلیج فارس ترابر

  • leftlayout Layout
  • rightlayout Layout
  • افزایش اندازه قلم
  • فونت پیشفرض
  • کاهش اندازه قلم
ترانزیت در پساتحریم PDF چاپ نامه الکترونیک

◄ ترانزیت در پساتحریم

تین نیوز | با پایان یافتن تحریم ها و آغاز دوران پسا تحربم قطعا جغرافیای حمل و نقل بین المللی ایران تغییر شگرفی پیدا خواهد کرد. بنادر اروپا پذیرای شناورهایی با پرچم ایران خواهند بود  و بندر ایران پذیرای شناورهای سرتاسر جهان.


کشورهای آسیای میانه از سال 2013 شروع به ایجاد پروژه های بزرگ نظیر نیروگاه ها و مجتمع های پتروشیمی کردند که این امر در سال 2016 از رشد نسبی برخوردار خواهد بود. پروژه های بزرگی نظیر قره گل تالی مرجان در ازبکستان و پروژه های بزرگی نظیر TACE  ،TGEM در ترکمن باشی ترکمنستان به حجم ترانزیت از ایران در سال 2016  کمک شایانی خواهد کرد. شرکت هایی نظیر GM در ازبکستان سایت های تولید محصولات خود را با هدف اینکه  بخشی از بازار خود را در کشورهای آفریقایی پس از تحریم های ایران جستجو کنند  و کمپانی های بزرگی مانند HEC نیز در سال های آتی از محل تولیدات مجتمع های پتروشیمی ایجاد شده و تولیدات آنها در کشورهای آسیای میانه بازار های اروپا، آفریقا و خاور دور را هدف قرار می دهند که بهترین مسیر مورد نظرشان مسیر ایران است.

کمپانی های بزرگ اروپایی نظیر ABB در حوزه نیرو گاه ها و تولید کنندگان خودروها  نظیر GM , MAN , FORD و ... مسیر ایران را به طور جدی تعقیب می کنند. تولید کنندگان مواد پتروشیمی و صتعتی در اروپا و اسکاندیناوی نیز از این قاعده مستثنی نیستند. پس آنچه مسلم است ترانزیت در دوران پسا تحریم از رشد قابل توجهی برخوردار خواهد بود.

اما چندین نکته اساسی در این میان اساسی به نظر می رسد:
1- با توجه به هدف گذاری رشد 10 درصد ترانزیت سالانه با اولویت حمل ریلی در برنامه ششم توسعه، توجه جدی به توسعه زیر ساخت ها و افزایش پارامترهای مطلوبیت در مدل ترانزیت ایران بسیار جدی به نظر می رسد. شبکه ریلی و جاده ای ترانزیت ایران در انتظار بازپس گیری فرصت های از دست رفته در پساتحریم است و قطعا حفظ پارامترهای مطلوبیت نظیر نرخ پایین که یکی از مهم ترین شاخص ها پس از امنیت در این مسیر ایران است باید به طور جد مورد توجه و هدف قرار گیرد. چرا که اگر شبکه جاده ای و ریلی همپای این رشد کمی مور نظر توسعه  کافی نداشته باشند بی شک از مطلوبیت این مسیر کاسته و به از دست دادن مجدد این پتانسیل کمک خواهد کرد. از مهمترین مسایلی که در این حوزه باید مورد توجه قرار گیرد، می توان به موارد زیر اشاره  کرد: 
الف - توحه خاص به توسعه ریلی 
ب - نوسازی ناوگان ترانزیت جاده ای با هدف کاهش مصرف سوخت (متوسط عمر 10 سال) یکی از مهم ترین موارد قابل پیگیری گاز سوز کردن کشنده ها می تواند باشد. 
ج -  توجه بسیار ویژه به توسعه حمل و نقل ترکیبی 
د-   جدب سرمایه گذار خارجی در حوزه کریری حمل و نقل بین المللی 
ه –  تشویق بخش خصوصی به مشارکت در توسعه زیر ساخت ها  
و-   تفکیک وزارت راه از مسکن و شهرسازی 
ز-   تلاش برای ایجاد کمیسیون حمل و نقل در مجلس: فراکسیون حمل و نقل می تواند در ایجاد این کمیسیون بسیار موثر باشد. 

2-  ایجاد مدل های ترانزیتی جدید و تقویت کریدور بلغارستان از طریق آذربایجان و گرجستان با هدف داشتن یک آلترناتیو قوی برای ایجاد قدرت چانه زنی بیشتر با سیستم ترانریت ترکیه به طور جدی باید مورد توجه قرار گیرد.
ترکیه در سال های آتی جهت ترانزیت از کشور های اروپایی قطعا با چالش های جدی روبرو خواهد بود لذا هدف قرار دادن این پتانسیل می تواند بسیار موثر برتوسعه ترانزیت ایران در پساتحریم باشد.

3-  تمامی کشورهای اروپایی قرار گرفته در مسیر ترانزیت به آسیای میانه مانند ترکیه و کشورهای حوزه قفقاز در دوران تحریم، کریدور های جدید ایجاد و با پروتکل های قوی دست به ایجاد مدل های ترانزیتی برای تصاحب این بخش از پتانسیل موجود در منطقه زده اند که باعث از دست رفتن فرصت های طلایی بسیاری برای کشور عزیزمان ایران بوده و اینک فرصت بسیار مناسبی برای تصاحب مجدد این فرصت از دست رفته پیش آمده است.
برخی از بزرگترین شرکت های اجرا کننده بزرگ ترین پروژه های HIGH TEC نظیر نیروگاه ها و ... بخش عمده ای از محمولات خویش را به خاطر تحریم ها از طریق بندر پوتی در گرجستان و از طریق آذربایجان به آسیای میانه ترانزیت کردند و یا بخشی را از طریق استانبول ترکیه و آذربایجان اما اینک در پساتحریم امکان باز پس گرفتن این محموله ها به طور جدی فراهم است.

4-  در دوران پساتحریم یکی از بزرگ ترین پتانسل هایی که می توان ایجاد کرد و به موازات ترانزیت از آن سود جست قطعا ایجاد هاب های تجاری و لجستیکی  است. مدل ترانزیتی که اینک در کشور ما ایجاد می شود دقیقا مدل ترکیه است که عبور کالا را هدف قرار داده است اما برخی از کشورها نظیر امارات با ایجاد هاب های تجاری و لجستیکی علاوه بر ترانزیت کالا از ارزش افزوده ناشی از حمل کالا به طور جدی و موثر استفاده کرده اند.

در دوران پساتحریم با توجه به دارا بودن موقعیت استراتژیک در منطقه به راحتی می توانیم در بندرعباس یا منطقه ویژه اقتصادی سرخس یا منطقه آزاد ارس، این هاب های تجاری را ایجاد و به طور جدی از ارزش افزوده ناشی از حمل این محموله ها سود جوییم.

ایران با عضویت در پیمان شانگهای و عضویت در کشورهای عضو اکو، پتانسیل های خوبی به لحاظ جمعیت مصرف کننده (تنها کشورهای عضو اپک با جمعیتی بالغ بر 350 میلیون نفر) و ایجاد بازارهای تجاری جدید دارد که اینک چین پیشنهاد آن را به پیمان شانگهای داده و روسیه از ترس نفوذ چین در بازارهای آنان، از آن استقبال خوبی نکرده  است. تلاش ایران می تواند در ایجاد این حوزه های تجاری بسیار قرین به موفقیت باشد چرا که هم می تواند فرصتی باشد برای کشورهای مسیر ترانزیت ایران تا به جای خرید کالاهای بازار مصرفی موردنیازشان از کشور مبدا به همان کالا در نردیکی خودشان دسترسی داشته باشند و هم ما از ارزش افزوده ناشی از ترانزیت و حمل این کالاها استفاده کنیم. ارزش افزوده ناشی از ترانزیت گاهی تا 10 درصد ارزش کالا می تواند باشد. اینک می توان با هدف قرار دادن برخی کالاها مانند ماشین آلات لوازم الکترونیکی و... به این مهم دست یافت. 

5- تلاش و پیگیری جدی ایران در خصوص پیوستن به WTO قطعا یکی از اساسی ترین اهداف ایران در پساتحریم باید باشد لذا در این راستا توسعه شبکه پنجره واحد که بر اساس آخرین رده بندی ایران در ردیف 148 از مجموع 180 کشور است باید مورد توجه جدی قرار گیرد. این روزها گمرک با ایجاد اظهارنامه الکترونیکی گام های موثری در این زمینه برداشته که امیدواریم به ارتقای ایران در این رنکینگ کمک اساسی نماید و تمامی دست اندرکاران و عوامل توسعه این پنجره نظیر وزارت ارتباطات و شرکت توسعه زیر ساخت به رفع برخی مشکلات در این راستا کمک کنند.  

دوران پساتحریم برای ترانزیت ایران بسیار کوتاه خواهد بود و خیلی زود شالکه کلی خود را پیدا خواهد کرد. ای کاش، بخش خصوصی در ترسیم این شاکله و ساماندهی به این پتانسیل طلایی جدید نقش موثری ایفا کند تا بعدا مجبور نشود از سر انفعال بسیاری از منافع خود را دو دستی تقدیم بازارهای جدید کند.

 

 

بازدید از سایت جدید(کلیک کنید)

www.pgtir.ir

تماس با شرکت حمل ونقل خلیج فارس ترابر

قبول حمل کالا به تمام نقاط ، مشاوره و سفارش خدمات
تلفن
55274040 - 021
6 و 55272425 - 021
فکس
55271871 - 021
موبایل
09122804444
09121022633
نشانی
تهران، جاده خاوران، جنب پمپ بنزین آزادگان


اخبار برگزیده