شرکت حمل و نقل خلیج فارس ترابر

  • leftlayout Layout
  • rightlayout Layout
  • افزایش اندازه قلم
  • فونت پیشفرض
  • کاهش اندازه قلم
راهکارهای چندجانبه برای توسعه صادرات استان مرکزی PDF چاپ نامه الکترونیک

راهکارهای چندجانبه برای توسعه صادرات استان مرکزی

تین نیوز | آیت‌الله دری نجف‌آبادی، نماینده ولی‌فقیه در استان مرکزی اعلام کرد که مدیران صنایع با تولید با کیفیت و ارزان، از شرایط پساتحریم در راستای توسعه صادرات استفاده کنند.


بسیاری از مدیران اقتصادی بر این اعتقادند که صادرات محصولات غیرنفتی استان مرکزی نیاز به تلاش و برنامه‌ریزی‌های بلند مدت دارد. یکی از امکاناتی که توسعه صادرات در استان مرکزی به آن نیازمند است، توسعه زیرساخت‌های حمل‌ونقلی است. استان مرکزی دارای حمل‌ونقل جاده‌ای است اما خودروهای باربری در این استان فرسوده شده‌اند.

به گفته کارشناسان؛ خودروهای باربری استان مرکزی هنگام ترانزیت کالابه دلیل فرسودگی در بسیاری از کشورها دچار مشکلاتی می‌شوند که این امر موجب شده تا از ورود آنها جلوگیری شود.

استان مرکزی از فرودگاه بین‌المللی امام خمینی(ره) به منظور حمل‌ونقل هوایی محصولات خود استفاده می‌کند. به گفته مدیران اقداماتی در جهت ایجاد حمل‌ونقل هوایی در فرودگاه اراک در حال انجام است. اراک دارای خط آهن سراسری است. این امر مدیران استانی را به فکر ایجاد منطقه ویژه اقتصادی در اراک انداخته است.

ایجاد پایانه صادراتی گل و گیاه در شهرستان محلات و پایانه صادراتی خشکبار در شهرستان زرندیه از دیگر اقداماتی است که به منظور توسعه صادرات در استان مرکزی در حال انجام هستند.

به روز کردن خودروهای باربر
کارشناسان معتقدند که توسعه تجارت در استان مرکزی نیاز به تکمیل زیرساخت‌های حمل‌ونقلی دارد. همچنین تولید محصولات صادرات محور نیاز به تامین نقدینگی دارد.

حیدر پیمانفر، عضو هیات رییسه اتاق بازرگانی اراک به صمت می‌گوید: توسعه صادرات در استان مرکزی نیاز به نقدینگی دارد. زمانی که نقدینگی نباشد توسعه‌ای پدیدار نخواهد شد. همچنین به منظور افزایش تولید محصولات واحدهای صنعتی صادرات‌گرا نیاز به افزایش نقدینگی داریم.

پیمانفر عنوان می‌کند: حمل‌ونقل جاده‌ای نیاز به نوسازی ناوگان خود دارد. بسیاری از خودروهای باربری زمانی که قصد ورود به اروپا را دارند با مشکلاتی مواجه می‌شوند زیرا در اروپا از خودروهای ایرانی ایراد گرفته می‌شود. اکنون تنها ۲۰ درصد از ماشین‌های ایرانی نو هستند و ۸۰ درصد از آن قدیمی هستند. ۸۰ درصد از خودروهای ناوگان حمل‌ونقلی کشور، بیش از ۳۰ سال از عمرشان می‌گذرد.

او تصریح می‌کند: نوسازی حمل‌ونقل جاده‌ای و خودروهای باربری بر عهده سازمان صنعت، معدن و تجارت است اما بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت کشور پیش از این اعلام کرده بود که به منظور تکمیل و نوسازی زیرساخت‌های حمل‌ونقل؛‌ بودجه ۱۰۰ میلیارد ریالی از سوی وزارت نفت برای این امر اختصاص داده می‌شود اما تاکنون هیچ اقدامی برای نوسازی و بهبود حمل‌ونقل جاده‌ای در استان مرکزی انجام نشده است.

به گفته پیمانفر استان مرکزی اکنون دچار بحران‌هایی در حوزه نبود زیرساخت‌های لازم در حوزه حمل‌ونقل و توسعه صادرات شده است. او می‌افزاید: اگر از این بحران بگذریم می‌توانیم زیرساخت‌های خود را به خوبی توسعه دهیم.

پیمانفر که در حوزه حمل‌ونقل جاده‌ای فعالیت می‌کند می‌گوید: محصولاتی که از طریق حمل‌ونقل جاده‌ای صادر می‌شوند؛ کاشی، سرامیک و لوله پلی‌اتیلن هستند. سیمان و مصالح ساختمانی نیز صادرات مناسبی دارند اما از طریق حمل‌ونقل جاده‌ای صادر نمی‌شوند. به گفته او محصولات صادراتی استان مرکزی به نقطه صفر مرزی عراق و افغانستان ارسال می‌شوند.

پیمانفر اظهار می‌کند: حمل‌ونقل هوایی در استان مرکزی وجود ندارد اما حمل‌ونقل ریلی موجود است که یک حمل‌ونقل دولتی است.

نبود آگاهی از بازارهای بین‌المللی
یکی از مشکلات صادراتی در استان مرکزی نبود دانش کافی از دانش روز است. همچنین نداشتن شناخت کافی از بازارهای بین‌المللی نیز از دیگر مشکلات موجود در حوزه توسعه صادرات در استان مرکزی است.
محمدرضا حاجی‌پور، رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی به صمت می‌گوید: به منظور توسعه صادرات غیرنفتی اقدامات بسیاری باید در حوزه شناسایی محورهای تولید محصولات صادراتی و نحوه بازاریابی این محصولات در بازارهای خارجی انجام شوند.

او می‌افزاید: تولیدکنندگان از بازارهای هدف و بازارهای بین‌المللی هیچ گونه شناختی ندارند. باید در داخل استان مرکزی به مدیریت صادرات بپردازیم و به این منظور شرکت مدیریت صادرات در استان ایجاد شده است. حاجی‌پور عنوان می‌کند: به منظور گسترش حوزه‌های صادراتی باید آموزش‌های لازم در این حوزه به صادرکنندگان ارائه شوند.

او درباره تکمیل زیرساخت‌های صادراتی و حمل‌ونقلی اظهار می‌کند: به منظور تکمیل زیرساخت‌های صادراتی در استان مرکزی برنامه‌هایی را با هماهنگی اتاق بازرگانی و خانه صنعت و معدن در نظر گرفته‌ایم. در پی ایجاد شرایطی هستیم تا تولیدکنندگان و مالکان واحدهای صنعتی در هیات‌های تجاری حضور یافته و به بازدید از دیگر کشورها بپردازند. همچنین هیات‌های تجاری خارجی را نیز در استان خود خواهیم پذیرفت.
حاجی پور در حوزه حمل‌ونقل استان مرکزی اظهار می‌کند: در حوزه حمل‌ونقل نیز در حال پیگیری صنایع ریلی هستیم. در استان مرکزی حمل‌ونقل هوایی وجود ندارد. اما مرزهای استان مرکزی به فرودگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) نزدیک است.

این فرودگاه یکی از ظرفیت‌هایی است که می‌توان از آن استفاده کرد. او می‌گوید: در گذشته فرودگاهی که در اراک واقع شده در حوزه حمل‌ونقل فعال بود که اکنون فعالیتی در این حوزه ندارد. به منظور توسعه صادرات در حال فعال کردن حمل‌ونقل هوایی در فرودگاه اراک هستیم.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی اضافه می‌کند: ۲ پایانه صادراتی نیز در استان مرکزی در حال پیگیری هستند. یکی از آنها پایانه صادراتی گل و گیاه در محلات است و دیگری پایانه پسته بود که تغییر کاربری پیدا کرده اما پایانه خشکبار در زرندیه در حال احداث است. او خاطرنشان می‌کند: در حوزه حمل‌ونقل ریلی نیز با توجه به گذر راه‌آهن سراسری از استان مرکزی و شهرستان اراک در تلاش برای ایجاد منطقه ویژه اقتصادی هستیم که یکی از نیازهای آن وجود خط آهن سراسری است.

همچنین در حال فراهم کردن امکاناتی به منظور توسعه حمل‌ونقل ریلی برای کاهش هزینه حمل‌ونقل محصولات هستیم. نو کردن خودروهای باربری و تامین نقدینگی واحدهای تولیدی صادرات محور از اقداماتی هستند که کارشناسان معتقدند به منظور توسعه صادرات باید انجام شوند. همچنین ایجاد حمل‌ونقل هوایی در داخل استان مرکزی و ایجاد منطقه ویژه اقتصادی در شهرستان اراک از زیرساخت‌هایی هستند که مدیران استانی در حال پیگیری آنها هستند. به روز کردن دانش تولیدکنندگان استان مرکزی و شناخت پیدا کردن از بازارهای بین‌المللی از اقداماتی هستند که در حوزه بهبود تولید و بازاریابی در استان مرکزی باید انجام شوند.

 

 

بازدید از سایت جدید(کلیک کنید)

www.pgtir.ir

تماس با شرکت حمل ونقل خلیج فارس ترابر

قبول حمل کالا به تمام نقاط ، مشاوره و سفارش خدمات
تلفن
55274040 - 021
6 و 55272425 - 021
فکس
55271871 - 021
موبایل
09122804444
09121022633
نشانی
تهران، جاده خاوران، جنب پمپ بنزین آزادگان


اخبار برگزیده