شرکت حمل و نقل خلیج فارس ترابر

  • leftlayout Layout
  • rightlayout Layout
  • افزایش اندازه قلم
  • فونت پیشفرض
  • کاهش اندازه قلم
سکونت یک سوم شهرنشینان ایران در ۸ کلانشهر / رشد ۲۶ برابری جمعیت شهری و ۳ برابری جمعیت روستایی در ۹۰ سال گذشته PDF چاپ نامه الکترونیک

سکونت یک سوم شهرنشینان ایران در ۸ کلانشهر / رشد ۲۶ برابری جمعیت شهری و ۳ برابری جمعیت روستایی در ۹۰ سال گذشته

تین نیوز | بر اساس گزارش سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور در سال ۱۳۶۰ میزان جمعیت شهری و روستایی در كشور برابر شد و این موضوع در سال ۲۰۰۶ مصادف با ۱۳۸۵ در مورد جمعیت كل دنیا روی داد.

 

به گزارش تین نیوز از پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، نماینده سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور در هفتمین جلسه ستاد ملی بازآفرینی پایدار محدوده‌ها و محله‌های هدف احیا، بهسازی و نوسازی شهری گزارشی از وضعیت روستاهای واقع در حریم شهرها ارائه داد.

بر اساس این گزارش در سال ۱۳۶۰ میزان جمعیت شهری و روستایی در كشور برابر شده و این موضوع در سال ۲۰۰۶ مصادف با ۱۳۸۵ در مورد جمعیت كل دنیا روی داده است.

جمعیت شهری ایران درطول ۹۰ سال گذشته حدود ۲۶ برابر افزایش یافته درحالی‌که جمعیت روستایی رشدی ۳ برابری را تجربه کرده است. این درحالی است که پیش بینی می شود جمعیت شهری کشور تا ۲۰ سال آینده از مرز ۷۴ میلیون نفر خواهد گذشت.

حدود ۳۶ درصد يا يك سوم كل جمعيت شهری كشور در ۸ كلان‌شهر تهران، مشهد، کرج، اصفهان، تبریز، شیراز، اهواز و قم جای گرفته‌است.
وضعیت جمعیتی دسته بندی شهرها جمعیت شهري در سال ۱۳۹۰(نفر) تعداد شهر درصد از کل جمعیت شهری
کلان شهر تهران ۸,۱۵۴,۰۵۱ ۱ ۱۵/۰۲
ساير کلانشهرها ۱۱,۲۷۸,۷۳۰ ۷ ۲۰/۷۷
بیش از ۲۰۰ هزار نفر ۱۲,۴۷۹,۳۱۵ ۳۵ ۲۲/۹۹
بین ۵۰ تا ۲۰۰ هزار نفر ۱۱,۸۳۵,۲۰۲ ۱۲۷ ۲۱/۸۰
کمتر از ۵۰ هزار نفر ۱۰,۵۳۰,۲۵۷ ۱۰۷۳ ۱۹/۴
مجموع ۵۴,۲۷۷,۵۵۵ ۱۲۴۳ ۱۰۰

تعداد شهرهای كشور در فاصله سال‌های ۱۳۵۵ تا ۱۳۹۴ حدود ۳.۳ برابر شده و بیشترین رشد تعداد شهرها بین سالهای ۱۳۷۵ تا ۱۳۸۵ رخ داده است.

حدود ۳۴ درصد از جمعیت روستایی كشور در ۹۹۰۱ روستا كه بین ۱۰۰ تا ۳۰۰ خانوار  جمعیت دارند ساكن هستند و كمتر از ۵ درصد جمعیت روستایی در ۳۰۳۵۱ روستای زیر ۲۰ خانوار سكونت دارند.
در ۴۱۶ شهر كشور جمعیتی بین ۱۰۰۰ تا ۵۰۰۰ نفر سكونت دارند در حالیكه  ۵۸۳۳ روستا در این فاصله جمعیتی وجود دارد. همچنین ۲۴۸روستای كشور جمعیتی بین ۵۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰ نفر دارند در حالیكه ۳۰۰ شهر در این طبقه جمعیتی وجود دارد.

بر اساس این گزارش بیشترین تعداد روستاهای واقع در حریم شهرها مربوط به استان خراسان رضوی و كمترین تعداد مربوط به استان قم است در حالیكه بیشترین جمعیت روستایی واقع در حریم شهرها در استان فارس سكونت دارند.

نسبت جمعیت روستاهای واقع در حریم شهرها به کل جمعیت روستایی کشور
۱۶.۱ درصد از جمعیت روستایی كشور در روستاهای واقع در حریم شهرها ساكن هستند و نسبت جمعیت روستاهای واقع در حریم کلانشهرها و شهرهای مرکز استان بیش از نسبت تعداد آنها در شهرهای مذکور است.

متوسط نرخ رشد جمعیت سالانه در روستاهای واقع در حریم كلانشهرها، بیش از متوسط نرخ رشد جمعیت كلانشهرها بوده است.

متوسط نرخ رشد جمعیت سالانه در روستاهای واقع در حریم شهرهای مراكز استان، بیش از متوسط نرخ رشد جمعیت شهرهای مذكور بوده است.

متوسط نرخ رشد جمعیت روستا منفی بوده است كه به نظر می‌رسد تبدیل روستاها به شهر و یا الحاق برخی از آن‌ها به شهر مجاور علت اصلی رشد منفی جمعیت روستایی است.
برای مشاهده گزارش کامل وضعیت روستاهای واقع در حریم شهرها به تفکیک استان‌ها اینجا را کلیک کنید.
 

بازدید از سایت جدید(کلیک کنید)

www.pgtir.ir

تماس با شرکت حمل ونقل خلیج فارس ترابر

قبول حمل کالا به تمام نقاط ، مشاوره و سفارش خدمات
تلفن
55274040 - 021
6 و 55272425 - 021
فکس
55271871 - 021
موبایل
09122804444
09121022633
نشانی
تهران، جاده خاوران، جنب پمپ بنزین آزادگان


اخبار برگزیده