شرکت حمل و نقل خلیج فارس ترابر

  • leftlayout Layout
  • rightlayout Layout
  • افزایش اندازه قلم
  • فونت پیشفرض
  • کاهش اندازه قلم
اختصاص سهم جاده و ریل از درآمد‌های سوختی PDF چاپ نامه الکترونیک

اختصاص سهم جاده و ریل از درآمد‌های سوختی

تین نیوز | وزارت راه و شهرسازی هر میزانی که کمبود بودجه داشته باشد، ناگریز از توسعه راه‌ها و ناوگان حمل‌و‌نقل است.به ویژه با توجه به تاکید عباس آخوندی، وزیر راه و شهرسازی بر مردم‌مداری در این وزارتخانه، ‌توسعه ناوگان و راه‌ها همواره در اولویت قرار داشته اما برای اجرای این سیاست، مانع بی‌پولی باید به شیوه‌ای برداشته شود.


با توجه به همین مشکلات، سال گذشته دولت تصمیم گرفت در قانون بودجه ۹۴، فکری برای این مسئله کند. در همین زمینه در ماده ۷۰ قانون بودجه مقرر شد ۲۰ درصد از محل عوارض نرخ سوخت در قالب ۲ سهم مساوی به شرکت راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران و سازمان راهداری و حمل‌و‌نقل جاده‌ای، بابت نگهداری جاده‌ها، نوسازی ناوگان و اجرای پروژه‌های ریلی اختصاص یابد اما مدیرعامل راه‌آهن و رییس سازمان راهداری، هر ۲‌می‌گویند با گذشت ۷ ماه از سال، این سهم را دریافت نکرده‌اند و هنوز چشم امید به دولت دارند.

محسن پورسیدآقایی، مدیرعامل شرکت راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران در همین زمینه، چند روز پیش سخن از راهکار تامین این مبلغ در قالب افزایش ۲۰درصدی نرخ گازوئیل به میان آورد اما معتقد است سخنان او درباره همکاری نکردن وزارت نفت در این زمینه، در رسانه‌ها به درستی منعکس نشده و نیاز به توضیح دارد. به همین دلیل در حاشیه نمایشگاه وزارت راه و شهرسازی، در جمع خبرنگاران، در پاسخ به پرسش صمت، به توضیح دقیق این مسئله پرداخت و با تاکید بر دریافت نشدن حق راه‌آهن از این محل، توضیح داد: در این زمینه بحث همکاری کردن یا نکردن وزارت نفت مطرح نیست زیرا تعیین قیمت سوخت، یک تصمیم اقتصادی و اجتماعی است و وزارت نفت نیز مایل نیست این تصمیم را به تنهایی اتخاذ کند.

پورسیدآقایی با بیان اینکه این مسئله یک تصمیم جمعی در اقتصاد کشور است، ادامه داد: به همین دلیل هم به تازگی وزیر راه و شهرسازی نامه‌ای به معاون اول رییس‌جمهوری مبنی بر اینکه این سهم ۲۰ درصدی شرکت راه‌آهن و سازمان راهداری و حمل‌و‌نقل جاده‌ای از محل نرخ گازوئیل، باید به این نهاد اختصاص پیدا کند، نوشته است. به گفته او، معاون اول رییس‌جمهوری این نامه را به سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور و وزارت اقتصاد و دارایی ارجاع داده است تا آثار این افزایش بررسی شده و برای این افزایش تصمیم‌گیری کند.

آنطور که او تاکید می‌کند، براساس ماده ۷۰ قانون بودجه، تاکید شده برای توسعه و نوسازی ناوگان، ۱۰درصد قیمت گازوئیل به عنوان عوارض تعیین شده به سازمان راهداری و حمل‌و‌نقل جاده‌ای و ۱۰ درصد به شرکت راه‌آهن اختصاص یابد و سخن از افزایش قیمت گازوئیل نیست. پورسیدآقایی افزود: بنابراین دولت یا باید از محل وجوهی که از محل فروش گازوئیل می‌گیرد، این ۲۰ درصد را به این ۲ نهاد واگذار کند یا اگر با توجه به بحث یارانه‌ها، با کمبود منابع مواجه است و در حال حاضر همه درآمد از فروش سوخت به هدفمندی اختصاص داده می‌شود، قیمت گازوئیل را ۲۰ درصد افزایش دهد تا بتواند قانون را اجرا کند. به گفته مدیرعامل شرکت راه‌آهن این پیشنهاد در نامه وزیر راه و شهرسازی به سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور آمده است.

سهم هر ارگان، ۶۴۰ میلیارد تومان
بر اساس قانون اختصاص ۲۰ درصد درآمد گازوئیل به سازمان راهداری و شرکت نفت، پیش‌بینی شده است که به هر یک از این ۲ ارگان، ۶۴۰ میلیارد تومان اختصاص داده شود. این را رییس سازمان راهداری و حمل‌و‌نقل جاده‌ای می‌گوید. داوود کشاورزیان نیز در جمع خبرنگاران در نمایشگاه راه و شهرسازی درباره اجرا نشدن قانون اختصاص ۲۰ درصد سخن گفت و همچون پورسیدآقایی تاکید کرد که هنوز هیچ مبلغی از این محل به سازمان متبوع او اختصاص داده نشده است.

وی در پاسخ به پرسشی درباره پیشنهاد افزایش ۲۰درصدی قیمت گازوئیل اظهار کرد: در سال جاری، افزایش قیمت گازوئیل از ۲۵۰ به ۳۰۰ تومان را شاهد بودیم که این اقدام در زمینه اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها بوده است اما در ماده ۷۰ قانون بودجه باید علاوه بر این افزایش ۵۰ تومانی، افزایش ۲۰ درصدی دیگری اعمال شود اما دولت، آگاهانه یا ناآگاهانه این مسئله را هنوز اجرا نکرده است. رییس سازمان راهداری معتقد است دولت در سال جاری به دلیل اجرای سیاست‌های ضدتورمی، نتوانسته تاکنون این مصوبه را اجرا کند. او اضافه کرد: ما متقاضی اجرای این قانون هستیم زیرا برای نگهداری راه‌ها به این منابع و منابع مالی دیگر نیاز داریم و امیدواریم در مدت‌زمان باقیمانده از امسال، دولت برای اجرای این مصوبه قانونی تصمیم‌گیری کند. به گفته کشاورزیان، با سهمیه‌بندی گازوئیل، روزانه ۳ میلیون لیتر صرفه‌جویی گازوئیل در کشور اتفاق می‌افتد، بنابراین دولت باید برای پرداخت حق راهداری و راه‌آهن فکری کند.

با توجه به مشکلات کمبود بودجه برای توسعه خطوط ریلی و جاده‌ای و نوسازی ناوگان، به نظر می‌رسد استفاده نکردن از قانون تخصیص ۲۰درصد از درآمد فروش گازوئیل به ۲ ارگان مربوط، از دست دادن یک فرصت طلایی برای توسعه این بخش‌ها باشد. اگرچه مسئولان این نهادها معتقدند دولت به دلیل سیاست‌های ضدتورمی و در راستای تامین هزینه‌ها در قانون هدفمندی یارانه‌ها، تاکنون به تعهد خود برای اختصاص سهم ۱۰درصد هر یک از این ۲نهاد عمل نکرده اما این امیدواری در معاونان وزیر راه و شهرسازی وجود دارد که با بهبود شرایط تورمی، برنامه‌ریزی دقیق دولت در این زمینه مشخص شود.

درآمد پایین و هزینه بالای فرودگاه‌ها
رحمت‌الله مه‌آبادی/مدیرعامل شرکت فرودگاه‌های کشور

شرکت فرودگاه‌های کشور ۲ خدمت اساسی انجام می‌دهد که شامل ناوبری هوایی و ارائه خدمات فرودگاهی به مسافران از زمان ورود به پایانه تا پرواز است. یکی از هزینه‌های بالا‌، هزینه‌های امنیتی بخش فرودگاهی است. در فرودگاه‌ها ۴۳هزار متر مربع فضا برای پلیس و ۵۴ هزار متر مربع برای سپاه ساخته‌ شده است. از سوی دیگر باید دستگاه‌های امنیتی همچون ایکس‌ری با هزینه فرودگاه‌ها تامین شود. در مجموع سالانه حدود ۱۰۰میلیارد تومان برای مسائل امنیتی در فرودگاه‌ها هزینه می‌شود. در مجموع منابع بسیار محدود است و در صورت حمایت نشدن از شرکت فرودگا‌ه‌ها، به گلوگاه پساتحریم تبدیل خواهیم شد که این مسئله به ویژه در زمینه توسعه و نگهداری سریع زیرساخت‌های فرودگاهی است.

توسعه زیرساخت‌ها نیاز به منابع بالایی دارد. از سوی دیگر هزینه‌‌های استهلاک هوانوردی، بسیار بالاست. همچنین بابت همه پروازها خدمات ارائه می‌دهیم و برخی خدمات، به ویژه به نیروهای نظامی و انتظامی، رایگان است. پیش‌ از این مقرر شده بود که ۴۹میلیارد تومان به شرکت‌ فرودگاه‌ها برای تامین هزینه‌های خدمات به نیروهای امنیتی و نظامی اختصاص داده شود اما در چند سال گذشته تنها ۵ میلیارد تومان پرداخت شده، این درحالی است که درآمد فرودگاه‌های کشور حتی ۱۰درصد هزینه‌ جاری فرودگاه‌ها را هم پوشش نمی‌دهد.

در حال حاضر ۱۷هزار میلیارد تومان پروژه در سطح فرودگاه‌های کشور وجود دارد و بودجه این شرکت در امسال ۱۳۰۰میلیارد تومان است، در حالی‌که درآمد سال گذشته آن‌ ۴۰۰میلیاردتومان بوده که در سال جاری ۸۰درصد رشد داشته است اما باز هم نسبت به هزینه‌های فرودگاه‌ها‌ رقم بسیار پایینی است. ‌در بسیاری از مسیرها تا ۸۰درصد به شرکت‌های هواپیمایی در بحث تعرفه‌ها تخفیف داده شده است. از سوی دیگر به تازگی تا ۳۵درصد در برخی مسیرها و تعرفه‌ها، تخفیف‌هایی اعمال شده است.

در حال حاضر شرکت فرودگاه‌های کشور طلب ۶۵۰میلیارد تومانی از شرکت‌های هواپیمایی دارد که برنامه‌ریزی کرده‌ایم فرودگاه‌ها را به شرکت‌های مجازی تبدیل کنیم که بر این اساس آنها موظف هستند هزینه خود را استحصال کنند. براین اساس در نظر داریم نظام وصول مطالبات در فرودگاه‌ها غیرمتمرکز شود که این موضوع از هفته آینده به طور رسمی ابلاغ می‌شود.

۱۲۰۰ پل روستایی در معرض تخریب
حسین میرشفیع/معاون راه روستایی وزارت راه و شهرسازی

در نیمه نخست امسال، بیش از ۲هزار کیلومتر راه جدید روستایی آسفالت و ۲۳۰۰کیلومتر از راه‌های قدیمی روکش جدید شدند. همچنین در نیمه نخست سال، میزان تلفات رانندگی در راه‌های روستایی نسبت به مدت مشابه سال گذشته حدود ۱۲درصد کاهش یافت که امیدواریم این روند ادامه داشته باشد.
بخشی از‌ راه‌های روستایی با مشارکت‌‌های مردمی ساخته می‌شود. در این زمینه، انجمن خیران راهساز جذب مشارکت‌های مردمی برای توسعه، بهسازی و خدمات بین راهی در راه‌های روستایی را پیگیری می‌کند، به طوری‌که از سال گذشته ۸۰۰کیلومتر راه روستایی با مشارکت مردمی تکمیل شده است. همچنین چند راه اصلی در شهرستان‌های خوی، بستک، رفسنجان و سراب با مشارکت مردمی در حال ساخت است.

وسعت شبکه راه‌های روستایی کشور، بیش از ۲۰۰ هزار کیلومتر است. ۳۸هزار روستای بالای ۲۰خانوار در کشور وجود دارد که راه‌های روستایی، ‌نقش اساسی در ارتباط آنها دارد و در حوادثی مانند سیل و زلزله، باید در مدت چند ساعت، این راه‌ها بازگشایی شوند اما متاسفانه به دلیل امکانات اندک، برای راه‌های روستایی این تبعیض وجود دارد و روستاییان به این وضعیت عادت کرده‌اند.

احتمال سیل و مخاطرات ناشی از آب‌گرفتگی و ریزش کوه در راه‌های روستایی در امسال بسیار است. در حال حاضر ۳۵۰۰پل بزرگ در ۸۳هزار کیلومتر از راه‌های روستایی وجود دارد که شاخص سلامت این پل‌ها ۷۰ از ۱۰۰ است. از این میان، حدود ۱۲۰۰پل بزرگ در معرض تخریب قرار دارند که سال گذشته برای ترمیم این پل‌ها، مکاتباتی با سازمان مدیریت بحران وزارت کشور و سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی انجام شد تا اعتباراتی برای بهسازی این پل‌ها اختصاص یابد و این اعتبارات در حال پیگیری است.

با این حال با گذشت ۷ ماه از امسال، هنوز هیچ اعتباری به راه‌های روستایی اختصاص نیافته است، در حالی که مطالبات پیمانکاران در حوزه راه‌های روستایی به حدود ۸۰۰ میلیارد تومان رسیده است. قرار است بخشی از این مطالبات، از محل اسناد خزانه اسلامی پرداخت شود.


فعالیت ۶۶ ایستگاه‌ هواشناسی در جاده‌ها
داوود پرهیزکار/رییس سازمان هواشناسی

سازمان هواشناسی به عنوان زیر مجموعه راه و شهرسازی خدماتی به بسیاری از ارگان‌های کشور ارائه می‌دهد. به عنوان نمونه در حوزه تامین مواد غذایی یعنی در حوزه زراعت، باغداری، زنبورداری و کشاورزی که وابسته به شرایط جوی هستند، فعالیت می‌کند. در حوزه وزارت دفاع، بخش قابل اهمیت اخبار هواشناسی در مانورها و عملیات‌ها است و در همین حال مدیریت شهری دیگر حوزه فعالیت سازمان هواشناسی به شمار می‌رود. آلودگی هوا در ایام سرد سال افزایش می‌یابد و در این زمینه فعالیت‌های این سازمان موردتوجه بیشتری قرار می‌گیرد. همچنین همه شیوه‌های حمل‌ونقل از اطلاعات هواشناسی استفاده می‌کنند. در واقع پیدایش هواشناسی از ابتدا به دلیل خدمت‌رسانی به حمل‌ونقل بود و به همین دلایل، این بخش جزو ارگان‌های وزارت راه و شهرسازی محسوب می‌شود. هم‌اکنون ۶۶ ایستگاه هواشناسی در جاده‌ها فعال است که البته این تعداد برای کشور پهناوری مانند ایران کافی نیست و باید افزایش یابد.

هواشناسی بر اساس داده‌های دیده‌بانی انجام شده و این داده‌ها در ۴۰۰ ایستگاه در کل کشور پایش و اطلاعات برای مراکز استانی و ستادها ارسال می‌شود و همواره تبادل اطلاعات بین سازمان هواشناسی کشورها و سازمان جهانی هواشناسی وجود دارد؛‌ این داده‌ها در مدل‌های هواشناسی وارد می‌شوند و مدل‌ها الگوهای جوی را بر اساس محاسبات به ما ارائه می‌دهند. در حال حاضر در هواشناسی ۳نوع پیش‌بینی وجود دارد. پیش‌بینی فصلی، ۵ ماه، پیش‌بینی هفتگی، یک ماه و پیش‌بینی سوم کمتر از ۶ ساعت را پوشش می‌دهد. در پیش‌بینی فصلی تغییرات نسبت به حالت عادی بیان می‌شود. در پیش‌بینی هفتگی تغییرات دما، میزان و منطقه بارش، تغییرات فشاری و باد پیش‌بینی شده و پیش‌بینی کمتر از ۶ ساعت به پدیده‌های خرد مقیاس مربوط می‌شود.

براساس قانون، وصول درآمد در سازمان هواشناسی باید از همه نهادهایی که از این سازمان خدمات می‌گیرند انجام شود، اما تاکنون این خدمات به بخش‌های دولتی رایگان بوده است. براین اساس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی در سال جاری به دنبال این است که وصول درآمدها را اجرایی کرده و تعرفه‌های سازمان هواشناسی را افزایش دهد. به همین دلیل در حال بررسی افزایش تعرفه‌ها هستیم و پس از آن رقم بدهی‌های ۲۰سال گذشته اعلام می‌شود.

 

 

بازدید از سایت جدید(کلیک کنید)

www.pgtir.ir

تماس با شرکت حمل ونقل خلیج فارس ترابر

قبول حمل کالا به تمام نقاط ، مشاوره و سفارش خدمات
تلفن
55274040 - 021
6 و 55272425 - 021
فکس
55271871 - 021
موبایل
09122804444
09121022633
نشانی
تهران، جاده خاوران، جنب پمپ بنزین آزادگان


اخبار برگزیده