شرکت حمل و نقل خلیج فارس ترابر

  • leftlayout Layout
  • rightlayout Layout
  • افزایش اندازه قلم
  • فونت پیشفرض
  • کاهش اندازه قلم
دولت نمی‌تواند تاجر موفقی باشد PDF چاپ نامه الکترونیک

دولت نمی‌تواند تاجر موفقی باشد

تین نیوز | رئیس کمسیون حقوقی و قضایی اتاق بازرگانی، صنایع و معادن خراسان رضوی گفت: دولت هرگز نمی‌تواند تاجر موفقی باشد.


مجتبی بهاروند با اشاره به اینکه تاکنون در هیچ کجای جهان دولت نتوانسته شرکت‌دار یا تاجر موفقی باشد، اظهار کرد: لازم است تا دولت برای رفع مشکلات برخی بخش‌ها از جمله حمل و نقل کشور مسئولیت را به دست بخش خصوصی بسپارد و امکانات لازم را به منظور فعالیت مطلوب در اختیار آنان قرار دهد تا بتوانند اقداماتی در جهت رفع این مشکلات انجام دهند در غیر این صورت هر اقدامی که صورت بگیرد تنها مسکنی موقتی است که قادر به مرتفع کردن کامل این مشکلات نخواهد بود.

وی در ادامه در خصوص مشکلاتی که گریبان‌گیر صنعت حمل و نقل کشور شده است، خاطرنشان کرد: یکی از مشکلات اصلی این صنعت فرسودگی ناوگان حمل و نقل جاده‌ای است اما متاسفانه دولت هیچ برنامه‌ای برای نوسازی کامیون‌ها که در نهایت منجر به ایجاد اشتغال و ارزآوری خواهد شد ندارد و این در حالی است که امروز دولت برای صنعت خودرو که نه تنها اشتغال‌زا نیست که سبب مشکلاتی از جمله ترافیک و... می‌شود بسته‌ای حمایتی پیشنهاد داده است.

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع و معادن خراسان رضوی صنعت حمل و نقل و ترانزیت را صنعتی ارزآور تلقی کرد و ادامه داد: به اعتقاد کارشناسان اقتصاد اگر این صنعت مورد حمایت قرار بگیرد می‌تواند سالیانه بین پنج تا 10 میلیارد دلار برای کشور سود به همراه داشته باشد؛ هر کامیون به طور متوسط بیش از 5000 دلار برای کشور ارزآوری دارد اما در حال حاضر فرسودگی ناوگان سبب شده است تا حدود 10 هزار ناو خارجی کالاهای کشور را حمل کنند که این موجب خارج شدن این ارز از کشور می‌شود.

بهاروند مشکل دیگر حمل و نقل کشور را قوانین متعددی که هر روز در این خصوص وضع می‌شوند دانست و افزود: این قوانین تنها سبب ایجاد موانع در مسیر حرکت این صنعت است.

وی در خصوص دیگر مشکلاتی که حمل و نقل کشور با آن‌ها روبه‌رو شده است، اضافه کرد: یکی دیگر از مشکلات عمده حمل و نقل و ترانزیت کشور دستگاه‌های مختلف دولتی و شبه دولتی هستند که به این موضوع نظارت دارند اما هر کدام از آن‌ها تنها دست‌اندازی برای این صنعت به حساب می‌آیند همچنین قاچاق کالا مشکلات فراوانی را برای شرکت‌های حمل و نقل ایجاد کرده است.

رئیس کمسیون حقوقی و قضایی اتاق بازرگانی، صنایع و معادن خراسان رضوی با تاکید بر اینکه قانون ترانزیت تنها به فکر مجرم کردن افراد است، تصریح کرد: زمانی که باری پلمپ شده وارد کشور می‌شود و بنا بر این است که به همین صورت نیز از کشور خارج شود اگر کوچک‌ترین مغایرت اسنادی وجود داشته باشد شرکت حمل و نقل کننده قاچاقچی محسوب می‌شود و باید پاسخ‌گوی تعزیرات و دادگاه باشد و حتی قبل از اینکه جرمشان ثابت شود وثیقه‌های سنگینی بگذارند که تمام مدیران حمل و نقل صابون این دادگاه‌ها به تنشان خورده است، هرچند در نهایت تبرئه شدند اما این موضوع درگیری شدیدی برای ‍آن‌ها به جا گذاشت.

بهاروند معضل کمبود واگن را در حمل و نقل کشور مشکلی قدیمی دانست و عنوان کرد: صادرکننده‌ها با وجود سختی‌های بسیار و در رقابت با صادرکننده‌هایی که دولتشان از آن‌ها حمایت می‌کند و قوانین ترانزیت ساده‌ای دارند وارد گود می‌شوند و بازاری را برای محصولات خود به دست می‌آورند اما چون واگن ندارند کالا به موقع به تاجر خارجی نمی‌رسد و صادرکننده بازار هدف خود را از دست می‌دهد.

وی با اشاره به اینکه صنعت حمل و نقل می‌تواند به اندازه نفت درآمد داشته باشد، یادآور شد: دولت برای رفع مشکلات این صنعت از تجربه کشورهای موفق استفاده کند و برای نوسازی ناوگان وام‌های با بهره کم و تنفس یک ساله به شرکت‌های حمل و نقل بدهد زیرا تنها با نوسازی ناوگان چندین مرحله جلوتر خواهیم بود.

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع و معادن خراسان رضوی از ضرورت به روز کردن قوانین حمل و نقل خبر داد و بیان کرد: اگر به دنبال موفقیت در نرانزیت و حمل و نقل هستیم باید قوانین این بخش را نیز مانند سایر کشورها به روز کرده نه با ایجاد دست‌اندازهایی سبب کندتر حرکت کردن این صنعت شویم.

 

 

بازدید از سایت جدید(کلیک کنید)

www.pgtir.ir

تماس با شرکت حمل ونقل خلیج فارس ترابر

قبول حمل کالا به تمام نقاط ، مشاوره و سفارش خدمات
تلفن
55274040 - 021
6 و 55272425 - 021
فکس
55271871 - 021
موبایل
09122804444
09121022633
نشانی
تهران، جاده خاوران، جنب پمپ بنزین آزادگان


اخبار برگزیده