شرکت حمل و نقل خلیج فارس ترابر

  • leftlayout Layout
  • rightlayout Layout
  • افزایش اندازه قلم
  • فونت پیشفرض
  • کاهش اندازه قلم
سالانه ۷۰۰ كيلومتر آزادراه و ۱۴۰۰ كيلومتر بزرگراه باید احداث شود PDF چاپ نامه الکترونیک

سالانه ۷۰۰ كيلومتر آزادراه و ۱۴۰۰ كيلومتر بزرگراه باید احداث شودتین نیوز | سرپرست دفتر مشارکت‌ها و جذب سرمایه‌گذار معاونت اقتصاد حمل و نقل وزارت راه و شهرسازی با بیان اینکه بر اساس اهداف سند چشم انداز باید تا سال ٬۱۴۰۴ ۱۰ هزار كیلومتر آزادراه و ۳۰ هزار كیلومتر بزرگراه در کشور احداث شود گفت: بر این اساس باید سالانه بیش از ۷۰۰ كیلومتر آزادراه جدید و ۱۴۰۰ كیلومتر بزرگراه جدید در كشور آماده بهره برداری شود.به گزارش تین نیوز از پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، مقداد رحیمیان صبح امروز سه شنبه ۲۶ خرداد در همایش كمیته تامین مالی و سرمایه گذاری پیارك كه با حضور نمایندگان از كشورهای اسپانیا، ایتالیا و اتریش به منظور ارایه تجربیات خود در زمینه تامین مالی و سرمایه گذاری در بخش حمل و نقل جاده ای برگزار شد، گفت: یكی از اولویت های اساسی وزارت راه و شهرسازی دستیابی به انواع شیوه‌های تامین مالی ساخت زیربناهای حمل و نقل و مسكن به ویژه مشاركت عمومی و خصوصی است.


وی ادامه داد: در همین راستا مطالعات تطبیقی در این حوزه و استفاده از تجربیات سایر كشورها به ویژه كشورهای توسعه یافته در زمینه شیوه های واگذاری آزادراه ها و بزرگراه ها به بخش خصوصی در دستور كار است.


سرپرست دفتر مشارکت‌ها و جذب سرمایه‌گذار معاونت اقتصاد حمل و نقل  وزارت راه و شهرسازی با بیان اینكه در حال حاضر طول آزادراه های مشاركتی و دولتی ایران بیش از ۲۳۶۵ كیلومتر است، افزود: مقرر است بر اساس اهداف سند چشم انداز تا سال ۱۴۰۴ به ۱۰ هزار كیلومتر آزادراه دست یابیم. همچنین طول بزرگراه های كشور نیز حدود ۱۴ هزار و ۵۴۱ كیلومتر است كه برای سال ۱۴۰۴ باید به ۳۰ هزار كیلومتر بزرگراه برسیم.


وی تاكید كرد: معنای این عدد این است كه باید سالانه بیش از ۷۰۰ كیلومتر آزادراه جدید و ۱۴۰۰ كیلومتر بزرگراه جدید در كشور آماده بهره برداری شود. بدین ترتیب برای توسعه زیربناهای حمل و نقل جاده ای اعم از آزادراه، بزرگراه و جاده اصلی و فرعی سالانه به رقمی بیش از ۳ میلیارد دلار منابع مالی احتیاج است كه اعتبارات و بودجه های عمومی در حدود یك سوم این رقم را پوشش می دهد.


رحیمیان با اشاره به آمارهای ارایه شده گفت: آمارها نشان می دهد كه به چه میزان گسترده ای از منابع مالی و توان مهندسی برای ساخت و تكمیل طرح های حمل و نقل جاده ای نیازمندیم. این امر ما را بر‌ آن داشته تا با استفاده از ظرفیت كارشناسی موجود در كشور و نیز بهره برداری بهینه از تجربیات سایر كشورها به دنبال یافتن مكانیزیم های مالی جدید و موثر برای تامین اعتبار پروژه های خود باشیم كه جذب سرمایه‌گذاری غیردولتی٬ مشاركتی و استقراض داخلی و خارجی و دریافت تسهیلات از صندوق توسعه ملی و تامین سرمایه از بازار سرمایه از اهم این منابع است.


رحیمیان اضافه كرد: در حال حاضر چارچوب حقوقی برای ساخت آزادراه ها در كشور قانون "مشاركت موسسات مالی در احداث آزادراه ها و بزرگراه ها" با استفاده از منابع مالی و آیین نامه های اجرایی است كه در همین راستا و نظر به ضرورت نگاه جامع به این امر اصلاحاتی در آیین نامه اجرایی این قانون صورت گرفته كه در واقع این چارچوب قانونی به بخش های حمل و نقلی تسری یافته است و به نوبه خود فرصت های سرمایه گذاری بیشتری فراهم خواهد كرد.


وی ادامه داد: در حوزه ppp لایحه جامع مشاركت عمومی و خصوصی برای تامین مالی زیرساخت‌های ملی در حال تدوین است كه در صورت قانونی شدن این لایحه و تصویب آن علامت مناسبی برای جذب سرمایه های داخلی و خارجی به زیرساخت های كشور علی الخصوص زیرساخت های حمل و نقل خواهد بود.


این مقام مسئول در وزارت راه و شهرسازی اظهار كرد: در حوزه واگذاری طرح های زیربنایی انتفاعی به بخش خصوصی در كشور و اخذ عوارض و حق دسترسی و نیز مفاد ۲۱۴، ۱۶۳ و ۱۴۸ قانون برنامه پنجم توسعه اقتصادی، اجتماعی و بندهای قانون بودجه را داریم كه در این راستا با برنامه هایی كه تدوین كرده ایم تلاش داریم از این ظرفیت های قانونی حداكثر استفاده را در واگذاری طرح ها به بخش خصوصی داشته باشیم.


مدیركل دفتر مشارکت‌ها و جذب سرمایه‌گذار معاونت اقتصاد حمل و نقل  وزارت راه و شهرسازی ادامه داد: قانون جدید رفع موانع تولید رقابت پذیر و توسعه نظام مالی نیز علاوه بر كمك به افزایش سرمایه و توان تسهیلات دهی بانك ها معافیت های مالیاتی و مشوق های سرمایه گذاری خوبی را برای سرمایه گذاران در طرح های تملك دارایی در نظر گرفته است.


وی با بیان اینكه هم اینك منابع تامین مالی طرح های مشاركتی آزادراهی كشور به صورت ۳۰ درصد آورده دولت به اضافه ۷۰ درصد آورده بخش خصوصی است، گفت: ضمن اینكه تملك اراضی در این حوزه توسط دولت صورت می گیرد بدون تردید در این راستا با در نظر گرفتن مشوق های مناسب برای بخش خصوصی از جمله تضمین ترافیك خودروها یا واگذاری امتیاز سرمایه گذاری های جانبی یا واگذاری حق انتفاع اراضی جانبی یا جذب عواید صرفه جویی های سوخت (بند ق قانون بودجه) و اعطای تسهیلات توسعه ای به سرمایه گذاران باید به گونه ای برنامه ریزی كنیم تا سهم بخش دولتی را تقلیل داده و نقش و سهم بخش خصوصی را برجسته كنیم.


رحیمیان تاكید كرد: برای توسعه روش های جدید تامین مالی و سرمایه گذاری ها در حوزه زیربناهای حمل و نقل باید تلاش های بیشتری صورت پذیرد. در همین راستا استفاده از تجربیات كشورهای توسعه یافته در تاسیس نهادهای مالی حوزه حمل و نقل برای مدیریت منابع مالی پایدار تجهیز شده است. همچنین تاسیس نهادهای مالی تضمین سرمایه‌گذاری در طرح های حمل و نقل، تدوین مدل‌های مختلف قراردادهای سرمایه گذاری مشاركتی در آشنایی با موفق ترین مدل‌های واگذاری زیربناهای در حال بهره برداری دولتی در آشنایی با موفق ترین مدل های قیمت گذاری عوارض آزادراه ها و دستورالعمل های نگهداری، نظارت و كیفیت سنجی بی شك منشا تحرك و اطمینان خاطر بیشتر مدیران و كارشناسان در پیگیری سیاست های راه و شهرسازی برای توسعه نظام های تامین مالی در طرح های حمل و نقل خواهد بود.


به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، مجمع جهانی راه (پیارك) تشكیلات تخصصی است که در راستای توسعه تجارب فنی و اجرایی، به اشتراك گذاشتن سیاست‌ها، خط‌ مشی‌‌ها و روش‌های اجرایی در حوزه تخصصی حمل و نقل جاده‌ای فعالیت‌ می‌کند. این مجمع که عضویت بیش از ۱۲۰ كشور جهان را دارد با تمركز بر موضوعات نگهداری و ایمن‌سازی راه‌ها، ‌حمل و نقل بار، حمل و نقل تركیبی، ‌سیستم‌های هوشمند حمل و نقل و مدیریت حفظ پل‌ها و تونل‌ها فعال است. بی‌شک عضویت وزارت راه و شهرسازی در این مجمع فرصت مناسبی برای کسب اطلاعات و تجربیات سایر كشورهای عضو خواهد بود.


دستور کار جاری کمیته تامین مالی و سرمایه گذاری PIARC نهایی کردن گزارش دوره‌ای پنجساله خود برای انضمام در راهبردهای جامع PIARC ۲۰۱۵ است که با توجه به دعوتی که مدیرکل سرمایه گذاری و جذب مشارکت‌های وزارت راه و شهرسازی ایران در جلسه قبلی کمیته در کشور اسپانیا از اعضای داشت جلسه تخصصی دوره‌ای کمیته در روزهای ۲۴ و ۲۵ خردادماه در تهران و در محل وزارت راه و شهرسازی برگزار شد.


مهمانان شرکت کننده عضو کمیته مدیران کل یا نمایندگان تامین مالی و سرمایه گذاری سازمان‌های راهداری و راهسازی کشورهای اسپانیا، ایتالیا، آلمان، اتریش، مجارستان، هلند، فرانسه، ژاپن و نیکاراگوئه هستند.


در راستای استفاده از حضور اعضای این کمیته در ایران همایش ۲۶ خردادماه نیز برنامه ریزی و برگزار شد تا با شرکت کارشناسان و مدیران دستگاه‌های تابعه وزارت راه و شهرسازی در پنل‌های تخصصی این همایش و ارائه پرسش و پاسخ‌‌هایی توسط جرالدو گاویلانس معاون مرکز مطالعات اقتصادی وزارت حمل و نقل اسپانیا و فابیس فابیر پاسکووالی مدیر دفتر فاینانس وزارت حمل و نقل ایتالیا و راکس والکر رئیس اداره مشارکت عمومی و خصوصی وزارت حمل و نقل اتریش تجربیات این کشورها در حوزه حمل و نقل جاده ای به حاضرین در همایش عرضه شود.


وزیر راه و شهرسازی ۳۰ شهریور ماه ۹۳ در حكمی داود كشاورزیان را به عنوان نماینده اول ایران در مجمع جهانی راه (پیارک) منصوب كرد.

 

 

بازدید از سایت جدید(کلیک کنید)

www.pgtir.ir

تماس با شرکت حمل ونقل خلیج فارس ترابر

قبول حمل کالا به تمام نقاط ، مشاوره و سفارش خدمات
تلفن
55274040 - 021
6 و 55272425 - 021
فکس
55271871 - 021
موبایل
09122804444
09121022633
نشانی
تهران، جاده خاوران، جنب پمپ بنزین آزادگان


اخبار برگزیده