شرکت حمل و نقل خلیج فارس ترابر

  • leftlayout Layout
  • rightlayout Layout
  • افزایش اندازه قلم
  • فونت پیشفرض
  • کاهش اندازه قلم
راهکارهای تولید ملی در صنعت بیمه PDF چاپ نامه الکترونیک

راهکارهای تولید ملی در صنعت بیمه تین نیوز |  تولید ملی، حمایت از كار و سرمایه ایرانی به عنوان یكی از اهداف والای نظام اسلامی کشورمان است.

در واقع این امر از عوامل مهم در پیشرفت كشور، توسعه عدالت و دستیابی به اقتدار ملی خواهد بود كه در این برهه حساس با روشن‌بینی رهبر فرزانه انقلاب، گامی مناسب در جهت خنثی‌سازی تحریم‌های اقتصادی غرب قابل‌ارزیابی است. شاید بتوان با قطعیت گفت اگر اقتصاد یک کشور به بیمه و حمایت‌های ناشی از آن متکی نباشد، در معرض خطرهای بزرگ و جبران‌ناپذیری قرار می‌گیرد. با این حال صنعت بیمه در ایران با مشکلاتی مواجه است که مربوط به چالش‌های درون و بیرون از صنعت بیمه است. علی‌ای‌حال عمده چالش‌ها را در تحقق اهداف چشم‌انداز صنعت بیمه که پشتیبان در حمایت از تولید ملی و حمایت از کار و سرمایه ایرانی است می‌توان در موارد زیر خلاصه کرد:

1- فقر فرهنگ بیمه در کشور: مهم‌ترین ضعف صنعت بیمه در کشور فرهنگ بیمه موجود در جامعه است. با وجود آنکه صنعت بیمه جهانی مدام در حال دگردیسی است و هیچ عرصه‌ای از تغییر و تحول فزاینده آن در امان نبوده‌است، صنعت بیمه ایران به‌رغم سابقه طولانی خود بسیار توسعه نیافته به نظر می‌رسد. در سال 1386، میزان بودجه کل کشور به 250 میلیارد دلار بالغ شده، در جریان صادرات و واردات کشور معادل 150میلیارد دلار کالاو خدمات جابه جا شده و در بخش‌های گوناگون کشور حدود 75 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری صورت گرفته است، اما بخش قابل‌توجهی از پتانسیل‌های بیمه‌ای موجود در این عرصه‌ها، تحت پوشش صنعت بیمه کشور و خصوصا بیمه‌های داخلی نبوده است.

2- عدم باور و ریسک ناپذیری مدیران دولتی: واقعیت امر آن است که مدیران دولتی چون به صورت‌های مستقیم و غیرمستقیم به منبع بودجه دولتی متصل هستند پدیده ریسک برای آنان چندان معنی‌دار نیست؛ بنابراین تمایلی به پرداخت هزینه برای اخذ پوشش‌های بیمه‌ای نشان نمی‌دهند و آن را هزینه‌ای زائد تلقی می‌کنند و در مواردی هم که به ناچار تامین پوشش بیمه‌ای در برنامه کار مدیران دولتی قرار می‌گیرد با دیدگاه کاهش هزینه‌ها و تعدیل نرخ به برگزاری مناقصه اقدام می‌كنند. 

3- ضعف در قوانین و مقررات بیمه ای: یکی دیگر از موانع توسعه صنعت بیمه مربوط به نقص یا خلأ قوانین و مقررات است. نقص قوانین مربوط به مواردی است که پوشش‌ها در حمایت از قشر خاصی تدوین و ارائه شده و این در حالی است که به‌رغم گذشت چندین سال از اجرای آن متاسفانه، هیچ‌گونه تغییر یا اصلاحات بنیادی در آن به‌وجود نیامده و عملا باعث عدم رشد بیمه و مضافا باعث عدم کارآیی و اثربخشی در آن رشته شده است. 

مهم‌ترین راهکارها و اقدامات اساسی در حمایت از تولید و کار ایرانی در صنعت بیمه با توجه به تجارب موجود: 

1- نهادینه كردن فرهنگ جهادی در شرکت‌های بیمه: یكی از پیش‌نیازهای رسیدن به نتیجه مطلوب، زمینه‌سازی ذهنی و فرهنگی برای اقشار مختلف جامعه و تبلیغات درخصوص حركت‌های جهادی و تغییر الگوهای رفتاری جامعه است. حركت‌های جهادی در شرکت‌های بیمه را می‌توان در تحقق خودباوری این شرکت‌ها و تحقق شعار و باور توانستن و ارتقا و بالابردن دانش فنی در شرکت‌های بیمه داخلی دانست.

2- حمایت از بیمه‌های داخلی: ضرورت حمایت ملت از چرخه‌های تولیدی و خدمات ایرانی راه‌حل دیگری بر حركت و جهش چرخه‌های اقتصادی كشور است؛ موضوعی كه با رویكرد خرید كالا و خدمات ایرانی می‌توان حمایت از كار و سرمایه ایرانی را تحقق بخشید و با رفتاری مثبت نسبت به ارتقای كیفیت و بهره داخلی نیز گامی اساسی را اعمال کرد. تجربه تحریم و حمایت‌های صورت گرفته نهادهای دولتی از صنعت بیمه در آن برهه سرنوشت‌ساز، تجارب ارزش‌مندی است که می‌تواند در سایر حوزه‌های صنعت بیمه مورد استفاده قرارگیرد. البته وضع قوانین و الزامات قانونی در این خصوص می‌تواند بسیار مثمرثمرتر باشد. 

3- ترسیم راهبرد و چشم‌انداز: یكی دیگر از پیش‌نیازهای اصلی در این مسیر، ترسیم اهداف، ابعاد و راهكارهای رسیدن به موضوع و تعیین شاخص‌هایی برای سنجش و ارزیابی روند و چگونگی پیشرفت امور است. اجرایی و عملیاتی کردن برنامه تحول صنعت بیمه که در 10 محور تنظیم شده، می‌تواند در برآورده ساختن حركت به سوی شعار تولید ملی، حمایت از كار و سرمایه ایرانی در مسیر تحقق اهداف و چشم‌اندازهای سند 20 ساله کشور قرار گیرد.

4- جلب مشاركت مردم: جلب مشاركت حداکثری مردم و افزایش آگاهی‌های آنان نسبت به رابطه افزایش مشاركت مردم در سرمایه‌گذاری‌های تولیدی و خدماتی و ارتقای كارآیی و ایجاد رفاه در جامعه است. حقیقتا پیشرفت اقتصادی در جامعه از كارهایی انجام شدنی است كه هر یك از اعضای جامعه با مشاركت و ملزم کردن خود به عملیاتی شدن آن، منابع عظیمی را برای کشور حاصل خواهند کرد. در این خصوص به‌طور مثال: مشارکت مردم و حمایت آنان از سهام‌های شرکت‌های پذیرفته شده در بورس می‌تواند گامی اساسی در این مسیر باشد.

5- آموزش: افزایش آموزه‌ها درخصوص اصلاح الگوهاو رفتارها، هم در حوزه شرکت‌های بیمه و نیز در سایر حوزه‌های جامعه، تمایل به استفاده از ظرفیت‌های بیمه‌ای داخلی كشور به‌عنوان یك اصل مهم قابل‌ارزیابی است. بر همین اساس شاخص‌های مهم آموزش در مسیر تحقق پیشرفت اقتصادی در كشور و به‌تبع آن صنعت بیمه کشور باید مورد توجه قرار گیرد.

6- قوانین و مقررات: قوانین و مقررات باید به نحوی تدوین شوند كه موجب كارآمدی و تقویت فضای كسب‌و‌كار و تغییر و تحول را فراهم سازند و به جای ایجاد مانع، بیشتر درصدد رفع موانع و تسهیل امور برآیند تولیدی و خدماتی شده تا شور و شوق كار و تلاش خود به خود فزونی یابد. بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران باتوجه به وظیفه ذاتی و قانونی خود باید در تحقق این اهداف با هماهنگی سایر دستگاه‌ها و ارگان‌های ذی‌ربط در تحقق سند چشم‌انداز کشورمان بیش از پیش کوشا باشد.

 

 

بازدید از سایت جدید(کلیک کنید)

www.pgtir.ir

تماس با شرکت حمل ونقل خلیج فارس ترابر

قبول حمل کالا به تمام نقاط ، مشاوره و سفارش خدمات
تلفن
55274040 - 021
6 و 55272425 - 021
فکس
55271871 - 021
موبایل
09122804444
09121022633
نشانی
تهران، جاده خاوران، جنب پمپ بنزین آزادگان


اخبار برگزیده